Rozzuřený Okamura: EU nám škodí. Musí skončit

05.04.2020 6:20

Tomio Okamura (SPD) se na svém facebooku vyjádřil ke konání Evropské unie. Zmapoval současnou práci europoslance Ivana Davida (SPD), který dle slov Okamury ani v době pandemie nezahálí, zúčastnil se dálkového jednání koordinátorů Zemědělského výboru, kde se europoslanec zasazuje o posilování soběstačnosti v zemědělských komoditách. Podle Okamury členství v EU nám neprospívá. „Evropská unie nám škodí, a proto musí skončit!“ upozorňuje.

Rozzuřený Okamura: EU nám škodí. Musí skončit
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu
reklama

Okamura hned v úvodu zmiňuje, že europoslanec Ivan David (SPD) ani v době koronavirové pandemie nezahálí. V pondělí se dle slov Okamury zúčastnil schůze koordinátorů Zemědělského výboru prostřednictvím dálkové konference. Europoslanec se především zasazuje o zkrácení dodavatelského řetězce a posilování soběstačnosti v zemědělských komoditách. „To je důležité zvláště pro nás, když naše země není potravinově soběstačná. Též podpořil v době přicházející hospodářské krize aspoň odklad tzv. zeleného údělu, který bude stát ekonomiku biliony eur a za současné situace může způsobit totální katastrofu,“ vyjmenovává Okamura a dodává, že i v Evropském parlamentu se hnutí SPD snaží prosazovat zájmy ČR. „Evropská unie nám škodí, a proto musí skončit!“ apeluje vzápětí.

Ve výboru je europoslanec koordinátorem za vlasteneckou frakci Identita a demokracie.

Podle Okamury mezi navrženými opatřeními je i možnost zvýšení dosavadního limitu Evropské unie, takže členské státy nově budou smět dotovat svoje domácí zemědělské podniky až do výše 100.000 eur na jeden podnik.

„Sám Ivan David by navrhl clo ve výši dotací jako boj proti existujícímu dumpingu, ale to EU neumožňuje. Ostatní zemědělci v EU totiž dostávají jak z EU, tak ze svých států mnohem větší dotace a čeští zemědělci tomu mohou jen velmi těžko konkurovat,“ připomíná Okamura. A dodává, že dalším bodem jednání byla sklizeň jarní zeleniny, která je ohrožena problémem s cestováním sezónních pracovníků. „ČR produkuje jen čtvrtinu potřebné zeleniny, proto jí je a bude nedostatek,“ vysvětluje. Nyní jsme soběstační asi z 65 %. Brambor a ovoce dovážíme ročně kolem 25 %, zeleniny 65%…

Ivan David v rámci jednání také navrhl zásadní přehodnocení „víceletého finančního rámce“. Ten dle jeho slov počítá s omezením podpory zemědělství a s obrovským zvýšením podpory „zeleného údělu“ a imigrace. „Navrhl odklad tzv. zeleného údělu boje proti CO2, který bude stát biliony eur,“ sdělil Okamura. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…