Ruce pryč. Německá vládní neziskovka chce data o maďarských volbách

06.02.2026 18:25 | Monitoring

Německá nezisková organizace Democracy Reporting International (DRI) financovaná z veřejných evropských zdrojů žaluje platformu X kvůli zamítnutému přístupu k datům o nadcházejících parlamentních volbách v Maďarsku. Podle kritiků však nejde jen o výzkum rizik dezinformací, ale o další pokus zasahovat do voleb suverénního státu pod záminkou ochrany demokracie.

Ruce pryč. Německá vládní neziskovka chce data o maďarských volbách
Foto: Pixabay License
Popisek: Maďarský parlament, ilustrační foto

Německá nezisková organizace DRI podala žalobu na společnost X vlastněnou Elonem Muskem poté, co jí platforma odmítla poskytnout přístup k datům souvisejícím s maďarskými parlamentními volbami. Ty se mají konat v dubnu a premiér Viktor Orbán v nich čelí nejsilnější výzvě za posledních šestnáct let, když podle průzkumů dlouhodobě zaostává za opoziční stranou Tisza vedenou Péterem Magyarem.

DRI tvrdí, že bez přístupu k datům nemůže posoudit rizika dezinformací a možného zasahování do voleb. Organizace se odvolává na zákon o digitálních službách (DSA), který velkým platformám ukládá povinnost umožnit výzkumníkům přístup k datům za účelem kontroly systémových rizik, včetně volebního zasahování. Poté, co berlínský soud v první instanci prohlásil, že není příslušný k projednání případu, se DRI obrátila na vyšší soud v Berlíně, který má podle listu Politico věc projednat 17. února. Evropská komise mezitím platformu X již dříve pokutovala desítkami milionů eur za porušení povinností v oblasti transparentnosti.

Democracy Reporting International vystupuje jako hlídací pes zaměřený na stav demokracie a právního státu, přičemž sama přiznává financování z veřejných zdrojů. Podle dostupných informací pochází významná část jejího rozpočtu z Evropské unie i z německých státních institucí. Právě tato skutečnost je jedním z hlavních bodů kritiky, podle níž nejde o nezávislý výzkum, ale o politicky motivovaný tlak v citlivém volebním období.

Na žalobu ostře reagoval účet The Iskander na síti X, který ji zasazuje do širšího kontextu vztahů mezi Bruselem a Budapeští. Podle tohoto účtu nejde o technickou právní záležitost, ale o zásah do suverenity.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…