Růst platů státních zaměstnanců? Opět se jedná

16.08.2022 11:12

Odboroví předáci a lídři vládních stran se za týden sejdou k dalšímu jednání o navýšení platů pracovníků veřejného sektoru. Vyjednávání bude pokračovat v úterý. ČTK to řekl mluvčí svazů veřejné sféry a předák úřednických odborů Pavel Bednář. Odbory požadovaly kvůli vysoké inflaci přidání ještě letos. S vládou se nedohodly. Kabinet počítá od září s růstem tarifů u zmrazených platů, ale ne ve státní službě.

Růst platů státních zaměstnanců? Opět se jedná
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14813 lidí
Od ledna pak chce vláda zvednout platový základ o deset procent policistům či hasičům. O navýšení u dalších profesí se bude vyjednávat. Devět svazů je kvůli výdělkům od začátku června ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712 100 lidí. Průměrný plat činil 40 352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala víc než 37 633 korun. Inflace v červenci meziročně dosáhla 17,5 procenta.

Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl platový základ neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Odbory žádaly kvůli vysoké inflaci pro pracovníky veřejných služeb a správy přidání buď od srpna, nebo od září. Pro lidi se zmrazeným platem požadovaly navíc deset procent a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1000 korun. Pro všechny pak chtěly vyjednat další zvýšení od ledna.

Odboráři se s ministry sešli už dřív, poté jednali 19. července s lídry vládních stran. Na navýšení se nedohodli. Šéf vládních lidovců a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání řekl, že podle dřívější dohody se zmrazené výdělky od září o deset procent zvednou. Podle Jurečky by se to mělo týkat asi 305 000 zaměstnanců.

Zmínil, že kvůli stavu rozpočtu pro letošek pro další přidávání není prostor a s navyšováním pak kabinet počítá od ledna. Shrnul, že o desetinu by si měly od začátku příštího roku polepšit bezpečnostní sbory a o pět procent ostatní profese. Odbory žádají výraznější růst.

Jednání mají pokračovat po zveřejnění predikce vývoje české ekonomiky. Nové údaje budou známy v pátek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…