Ruští oligarchové vládu nenapálí. Nedostanou veřejné zakázky

23.05.2022 10:14 | Zprávy

Demokratický svět, který odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, řeší, jak dát ruským oligarchům pocítit, že rozpoutání války, které má ruský prezident Vladimir Putin na triku od 24. února 2022, nemůže nikomu jen tak projít. Jednu cestu našlo i Česko.

Ruští oligarchové vládu nenapálí. Nedostanou veřejné zakázky
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

Pondělní Lidové noviny popsaly, jak vláda Petra Fialy (ODS) uhodí na ruské oligarchy tak, že je nepustí do českých veřejných zakázek. Ať už na státní, krajské či komunální úrovni.

„Je nezbytné zamezit tomu, aby zakázky získávaly společnosti napojené na Putinův režim, čímž by nepřímo mohlo docházet k financování války na Ukrajině,“ zdůvodnil pro LN ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím, že se zákonem je třeba spěchat, protože někteří z aktérů, na které má zákon dopadnout, už teď přepisují své majetky na tzv. bílé koně. Proto, jakmile zákon projde Parlamentem a bude podepsán prezidentem, začne platit okamžitě. Vláda tady nepočítá s žádným přechodným obdobím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

Zdražování potravin opět nabírá na síle a ve vzduchu se vznáší otázka, kdo ceny tlačí vzhůru nejvíce…