Šance být lídrem na politické scéně jsou nyní pro ODS minimální, domnívá se starosta Soběslavi

19.04.2015 10:17

Bude trvat velmi dlouho, než se ODS podaří odčinit chyby, kterých se ve vládě dopustila, říká pro ParlamentníListy.cz Jindřich Bláha (ODS). Přesto je přesvědčen, že má strana šanci zůstat na politické scéně. Krize ODS a vysoký počet kandidujících subjektů ovlivnily také komunální volby v Soběslavi. Mandát starosty se mu ale podařilo uhájit. Co nyní považuje za nejdůležitější? Vyjádřil se také ke kritice opozice a opřel se do Pirátů pro Soběslav.

Šance být lídrem na politické scéně jsou nyní pro ODS minimální, domnívá se starosta Soběslavi
Foto: Redakce
Popisek: starosta Soběslavi Jindřich Bláha, ODS

Ačkoliv jste obhájil mandát starosty, v zastupitelstvu ODS ztratila oproti předchozímu volebnímu období jeden mandát. Co podle vás mělo na výsledek voleb největší vliv? A především, je volební výsledek pro vás signálem něco oproti předchozímu volebnímu období změnit? A pokud ano, můžete být konkrétnější?

Zisk pěti mandátů v loňských komunálních volbách v Soběslavi považuji za velký úspěch nejen z důvodu toho, že jsem kandidoval za ODS, ale i proto, že voleb se účastnilo více volebních stran a při současném volebním systému se tedy mandáty rozdělí na více subjektů.

Oproti předchozím volebním obdobím se informace přesouvají více do elektronické a mobilní komunikace a v tomto směru bychom měli být aktivnější.

Nemyslíte, že výsledek voleb negativně ovlivnily i značka a preference ODS, které se na celostátní úrovni stále nedaří odrazit ode dna?

Je pravděpodobné, že jsme o některé hlasy přišli díky tomu, že ODS není v současné době v dobré kondici.

Jak dlouho podle vás bude trvat, než se strana dostane zpět na výsluní? A domníváte se, že se jí to vůbec podaří? Přece jen nové strany, a tím i potenciální konkurence roste.

ODS za současné situace nemá příliš mnoho šancí dostat se zpět na výsluní, tak aby mohla být lídrem na politické scéně v České republice. Bude trvat velmi dlouho, než se zbaví toho, že když byla vládnoucí stranou, neudělala mnoho pro odstranění korupčního prostředí v našem státě, a byť má pravicový program, udělala také málo pro podporu podnikání, snižování daní a odstraňování byrokratické zátěže. V ODS je však stále dostatek kvalitních osobností a ODS má šanci zůstat na politické scéně i přes nástup nových „perspektivních“ stran a hnutí.

Nabízí se také otázka, co bylo hlavní příčinou toho, že se ODS v Soběslavi spojila před volbami s Nezávislými kandidáty?

ODS se i v minulých komunálních volbách v Soběslavi opírala o nezávislé kandidáty, kteří ji také zastupovali v radě a zastupitelstvu města. Před loňskými komunálními volbami byla po vzájemné dohodě sestavena kandidátka ve formě Sdružení ODS a nezávislých kandidátů.

Jak byste hodnotil první měsíce spolupráce koalice, na níž jste se dohodli ještě s nezávislými, ČSSD a KDU-ČSL?

Tato koalice funguje v Soběslavi již od sametové revoluce. Spolupráce v novém volebním období je velmi dobrá stejně jako v letech minulých. Důležité akce, které jsou ve městě třeba realizovat, jsou dlouhodobě připravovány a realizovány po vzájemné všeobecné shodě.

Jaké jsou nyní tři vaše hlavní priority?

Za tři nejdůležitější priority v Soběslavi považuji především dokončení započaté rekonstrukce náměstí, přípravu rozvojových ploch pro podnikání a pro bydlení a podporu kulturních, sportovních a společenských akcí, tak aby se v Soběslavi dobře žilo.

Piráti pro Soběslav vás na svých webových stránkách kritizují za nedostatečnou komunikaci s opozicí. Doslova uvedli, že s nimi odmítáte komunikovat. Čím byste toto vyvrátil?

Piráti pro Soběslav vznikli krátce před loňskými komunálními volbami a prezentovali se agresivní neférovou kampaní, která byla mnohdy za hranicí slušnosti. Není mi ani známo, zdali mají kromě kritiky nějaký program, který by byl pro Soběslav přínosný a rozvojový. Nemám problém komunikovat s nikým, kdo přichází s dobrými nápady ve prospěch našeho města.

A proč, na rozdíl od dosavadní praxe, nemá opozice zastoupení v kontrolním výboru radnice?

Opozice samozřejmě zastoupení v kontrolním výboru zastupitelstva města má, nemají v něm zastoupení Piráti pro Soběslav. Jejich zástupce na posledním jednání zastupitelstva města nebyl do kontrolního výboru zvolen.

Většina občanů ve městě nesouhlasí se zavedením parkovacích automatů v centru města. Ačkoliv radnice zpoplatnění parkování odložila, podle vašich slov se regulovanému stání aut nevyhnete. Na čem tedy závisí, zda a kdy se tak stane? 

Zavedení parkovacích automatů v centru města si zcela logicky nepřejí ti, kteří zde bydlí. Situace, především na náměstí Republiky, je dlouhodobě neudržitelná, neboť zde trvale parkují občané, kteří zde bydlí, a ti, jež sem jezdí za prací a dalšími záležitostmi. Občané, kteří si chtějí vyřídit své záležitosti na úřadech, v bankách, případně navštívit obchody na náměstí, marně hledají místo na zaparkování. Po dokončení rekonstrukce náměstí v horizontu cca tří let ubyde na centrální ploše téměř 40 parkovacích míst a tato situace si vynutí zavedení regulovaného parkování, kde ideálním řešením je instalace parkovacích automatů. Příprava jejich zavedení musí být doprovázena nabídkou možnosti parkování pro trvale bydlící v centru města.

Na co by byly peníze z placeného parkování použity? Plánujete například výstavbu nových parkovacích míst?

Navrhujeme, aby parkování bylo zpoplatněno pondělí až pátek 7:00 až 17:00 hodin, sobota 8:00 až 12:00 hodin za 10 Kč za hodinu. Případný výnos z placeného parkování bychom rádi věnovali na výstavbu nových parkovacích míst a záchytných parkovišť. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…