Schwarzenberg: Je tu všeobecná nasranost na politiku. A já že mám 4,7 miliardy korun?

07.10.2014 8:05

Čechy nudí demokracie a politici je štvou, proto se podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga mnozí nechystají k volbám. Uvedl to v rozhovoru pro nejčtenější deník v Česku Blesk. Na seznamu českých boháčů prý už figuruje pouze ze sentimentálních vzpomínek. Majetek totiž předal jiným.

Schwarzenberg: Je tu všeobecná nasranost na politiku. A já že mám 4,7 miliardy korun?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Situace před volbami je podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga nejasná. Není proto schopen odhadnout, jak vysoká je nyní šance současného primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 uspět a znovu obsadit tuto funkci. „Pan Babiš zahájil kampaň s prakticky neomezenými prostředky,“ říká Schwarzenberg a popisuje množství reklamních plakátů se šéfem hnutí ANO. Masivní kampaň prý na voliče bude mít vliv. „On je teď na vrcholu své popularity, lidé mu ještě jeho sliby věří. A má opravdu velké peníze, aby to prosadil,“ soudí politik.

Průzkumy ukazují, že mnoho lidí k volbám nepůjde. V čem vidí důvody populární předseda topky? „To je všeobecná nasranost na politiku. Čechy demokracie nudí. Demokracie není otázka nadšených okamžiků revoluce a podobných věcí. Je to věc drobné práce, jak nás učil Masaryk,“ říká v rozhovoru pro deník Blesk Schwarzenberg.

Lidé by se podle něj měli zamyslet, kdo je pro město nejužitečnější. „A to lidi nudí a pak nejdou k volbám. Navíc je politici štvou. To všechno ale nejsou důvody, abychom jedinou opravdovou povinnost demokracie zanedbali,“ míní předseda TOP 09.

Kalouska to prostě baví

Karel Schwarzenberg má zkušenosti jak ze sněmovny, tak ze Senátu, a v rozhovoru připustil, že Senát je kultivovanější a uvolněnější. Člověk se tam prý nedočká takových výpadů jako v dolní komoře Parlamentu. Blesk mu však připomněl místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska s tím, že právě on je výpady znám a poukázal na poslední kauzu, kdy Kalousek označil komunistického poslance Ondráčka za „komunistického fízla“. „No a nebyl? Já se ptám, jestli byl, nebo nebyl? Když byl, tak se mu má říkat správným jménem,“ zastal se Schwarzenberg svého stranického kolegy a odmítl, že by tím Kalousek dělal straně reklamu před volbami. „Ne, já bych spíše řekl, že ho to baví, než něco jiného. Polemika v Parlamentu mu dělá upřímnou radost.“

Majetek jsem už předal

S úsměvem hledí Schwarzenberg i na žebříček boháčů. Podle něj ho v penězích předčil Roman Janoušek. Schwarzenbergovo jmění bylo vyčísleno na 4,7 miliardy korun. „Tak to je malinký omyl, Orlík jsem předal synovi, další věci nadaci, takže já už v listině boháčů figuruji leda ze sentimentálních vzpomínek,“ zlehčuje v Blesku své bohatství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš řádil, jako ještě nikdy: Někdo se mi stále posmívá. Všichni volali PES, PES. Techte mechtle, lidi z Chorvatska. Nepříšli s čísly

21:37 Babiš řádil, jako ještě nikdy: Někdo se mi stále posmívá. Všichni volali PES, PES. Techte mechtle, lidi z Chorvatska. Nepříšli s čísly

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před Sněmovnu, aby pohovořil o nouzovém stavu a požádal …