Schwarzenberg: Sjednocení DPH na 20 procent může být nevyhnutelné

11.12.2011 15:39

Vláda se snaží ušetřit všemi možnými způsoby. Uchyluje se k zavírání ambasád a ve hře je i zvýšení DPH na 20 procent. Do toho se dovolávají církve navrácení majetku. „Já bych jim nejdříve vrátil majetek, což nezatíží státní rozpočet, a až potom bych se zabýval platbami,“ uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg: Sjednocení DPH na 20 procent může být nevyhnutelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Přestože schodek rozpočtu by se měl v roce 2012 snížit na 105 miliard korun, stále se bude muset šetřit. Možností je i zavírání ambasád. „Na restrukturalizace velvyslanectví pracujeme. Předpokládáme, že nenastane zavírání zastupitelských úřadů v Asii, Africe nebo Americe, mohlo by k tomu dojít v Evropě,“ řekl vyhýbavě Schwarzenberg v Otázkách Václava Moravce.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s ministrem souhlasí, že bychom se strategicky měli orientovat na země, jejichž ekonomika prudce roste. „Ministr průmyslu by měl pravidelně létat do zemí, které jsou pro nás z obchodního hlediska strategicky výhodné,“ dodal.

DPH 20 procent je nepříjemné

Peníze by mohla státní pokladna získat také zvýšením DPH a to až na 20 procent. „Zvýšení DPH je velice nepříjemné, ale může nastat situace, že se tomu nevyhneme. Prodlouží-li se krize, budeme muset daň zvýšit, aby se pokryly státní výdaje,“ připustil Schwarzenberg.

ČSSD se zvýšením DPH nesouhlasí. „Je velice nešťastné, že nejsou dvě sazby daně a nedá se s nimi pracovat odděleně, aby se například potraviny a léky nezdražovaly,“ lituje Sobotka.

Církev na peníze nezapomněla

V době masivních škrtů a úspor dělá vládě starost církev, která požaduje dlouho slibované navrácení majetku. Vláda by restituce nejraději odložila. „Jedna věc je navrácení církevního majetku, což nezatíží státní rozpočet. Jiná je otázka plateb... Já bych nejdříve vrátil majetek, táhne se to už dvacet let a je to poněkud ostudné, a až potom bych se zabýval platbami,“ navrhl Schwarzeneberg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…