Šéf Pfizeru: Kvůli omikronu bude čtvrtá dávka nejspíš potřeba dříve

09.12.2021 16:39

Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla připustil, že kvůli nové variantě koronaviru omikron, budou lidé nejspíše potřebovat čtvrtou dávku vakcíny dříve, než se očekávalo. „Až uvidíme konkrétní údaje, bude jasno, zda je omikron dobře pokryt třetí dávkou a na jak dlouho,“ uvedl Bourla s tím, že se původně počítalo se čtvrtou dávkou po 12 měsících, ale možná to bude dříve.

Šéf Pfizeru: Kvůli omikronu bude čtvrtá dávka nejspíš potřeba dříve
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Při současné, sílící vlně covidu-19 se opět vedou na sociálních sítích i na různých webových portálech vzrušené debaty o prospěšnosti očkování.

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu ráno zveřejnily výsledky první laboratorní studie, která ukázala, že třetí injekce je účinná v boji proti variantě omikron, zatímco v rámci původního dvoudávkového očkování výrazně klesá ochrana před tímto novým kmenem. Podle společností však dvě dávky alespoň stále poskytují ochranu před vážným průběhem nemoci i v případě nákazy omikronem.

Šéf Pfizeru Albert Bourla poznamenal, že předběžná studie byla založena na syntetické, laboratorně vytvořené kopii varianty omikron a bude třeba získat více údajů z testů skutečného viru. Testy by měly probíhat v příštích týdnech a jejich vypovídající hodnota by měla být mnohonásobně větší.

„Až uvidíme údaje z reálného světa a ne jen z laboratoře, bude jasno, zda je omikron dobře pokryt třetí dávkou a na jak dlouho. Na druhou stranu myslím, že budeme potřebovat čtvrtou dávku,“ připustil Bourla v televizi CNBC.

Bourla dříve předpokládal, že čtvrtá dávka bude potřeba 12 měsíců po třetí dávce. „U omikronu musíme počkat a uvidíme, protože máme velmi málo informací. Možná ji budeme potřebovat rychleji,“ prohlásil Bourla s tím, že nyní je nejdůležitější zajistit třetí dávku co nejvíce lidem přes zimní měsíce. „Věřím, že třetí dávka poskytne velmi dobrou ochranu,“ dodal.

S léčbou by měla pomoci také antivirová pilulka Paxlovid společnosti Pfizer, která u mnoha lidí zamezí hospitalizaci a zmírní průběh nemoci. Pfizer minulý měsíc předložil Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv žádost o mimořádné povolení této pilulky. Bourla ve středu pro CNBC uvedl, že společnost Pfizer bude mít kompletní výsledky klinických studií k dispozici během několika dní a očekává, že pilulka prokáže 89% snížení počtu hospitalizací a úmrtí, jak se to stalo v průběžných údajích z minulého měsíce.

Bourla také uvedl, že společnosti Pfizer a BioNTech možná budou vyvíjet vakcínu, která bude specificky zaměřena na omikron, pokud se to ukáže jako nezbytné. „Očekávám, že se v budoucnu objeví nové varianty a společnost Pfizer sleduje, zda bude třeba vakcínu dále upravovat,“ dodal Bourla.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…