Senát navrhuje zvýšit soudcům platy. Na trojnásobek průměrné mzdy

27.12.2012 19:47

Platy soudců by měly růst rychleji, než odhlasovala vláda a sněmovna. Podle senátního výboru by se mzdy měly násobit ne koeficientem 2,75 průměrné mzdy, ale třemi procenty.

Senát navrhuje zvýšit soudcům platy. Na trojnásobek průměrné mzdy
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

 

Senátní ústavně-právní výbor ve čtvrtek navrhl upravit způsob výpočtu platů soudců. Mzdy by jim měly růst dokonce více, než navrhla vláda a schválila sněmovna minulý týden ve stavu legislativní nouze. Výbor naopak doporučil vypustit z předlohy zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad zákonodárců.

V ústavně-právním výboru prosadili změny předlohy sociální demokraté a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová ze Strany zelených. Pokud je horní komora podpoří, budou o předloze opět rozhodovat poslanci. Jaroslav Kubera (ODS) chtěl aby výbor doporučil Senátu se předlohou nezabývat, a propustil ji tak k podpisu prezidenta, avšak neuspěl.

Vládní předloha zvyšuje koeficient pro výpočet platů soudců z 2,5násobku na 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Kabinet reagoval předlohou na verdikt Ústavního soudu, který koeficient 2,5 od příštího roku zrušil. Platy soudců jsou tak v ohrožení.

Koeficient menší než tři by byl protiústavní

Podle návrhu senátního výboru by ale měl být koeficient pro výpočet tři. Do předlohy by se mělo dostat i ustanovení, podle kterého by se vypočítávaly platy soudců od ledna. Od nich se odvíjejí i platy státních zástupců, jsou na 90 procentech.

"Ústavní soud jasně vzkázal, že pokud budeme uvažovat o nižším koeficientu než tři, opět se zde za rok sejdeme," zdůvodňoval pozměňovací návrh předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Připomněl, že takový návrh padl už ve sněmovně, ačkoli se pro něj vyslovil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), neuspěl. Rovněž Jiří Dienstbier (ČSSD) poukazoval na verdikt Ústavního soudu ohledně koeficientu. "Cokoli jiného než koeficient tři je neústavní. Jiný výklad není možný," soudí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…