Senátoři proti sněmovně: Frakování břidlicových plynů zakázat

25.02.2016 13:14

Senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí se vyslovil pro zákaz frakování břidlicových plynů a podzemního zplyňování uhlí. Senátoři o tom jednali v rámci projednávání návrhu vládní novely horního zákona. Ten byl již ve sněmovně doplněn pozměňovacím návrhem ČSSD a TOP 09, jež žádaly zákaz frakování, ale poslanci je v rozporu s koaličním programem přesto odmítli podpořit.

Senátoři proti sněmovně: Frakování břidlicových plynů zakázat
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR
reklama

Pozměňovací návrh na zákaz frakování přednesla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Ta uvedla, že pokládá za nutné vyslyšet především hlas veřejnosti. Jde podle ní zejména o řadu obcí, které s průzkumem možných ložisek břidlicových plynů zásadně nesouhlasí. Na jednání výboru přítomní zástupci ministerstva průmyslu a obchodu odmítli zakazovat zmíněné metody. Argumentovali tím, že nebylo v ČR zatím uděleno jediné průzkumné území na tyto metody. Návrh podle nich neumožní prodloužit výtěžnost tzv. doštěpováním ložisek ropy a plynu na jižní Moravě firmě Moravské naftové doly (MND) Karla Komárka.

Tento názor odmítá Koalice STOP HF. Zákaz je podle ní koncipován s ohledem na možnost doštěpit ložisko konvenčních zdrojů v rámci Moravských naftových dolů. „Primárně cílíme jinam, a to zakázat průzkum a těžbu z nekonvenčních zdrojů,“ řekl PL národní koordinátor Koalice STOP HF Jiří Malík. Tomu umožnili senátoři na výboru vystoupit a ozřejmit několikaletý boj jeho koalice proti těžbě plynu z břidlic, která by ohrozila vodní zdroje v ČR.

Předseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Miloš Vystrčil (ODS) je osobně pro zákaz frakování. „Na výboru nás dnes bylo sice jen devět, ale hlasováním se rozhodlo, že doporučíme plénu Senátu schválit horní zákon mimo jiné s pozměňovacím návrhem, který se týká zákazu frakování. Myslím, že Česká republika není vhodným místem pro takovéto experimenty,“ řekl PL Vystrčil.

   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Petrů
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel to udělal. A navíc... Zeman usadil ty, co ho ženou k soudu

8:46 Havel to udělal. A navíc... Zeman usadil ty, co ho ženou k soudu

Na české politické scéně je teď populární spojovat se. Spojili se Piráti a Starostové či ODS, lidovc…