Seznam a Člověk v tísni rozjeli společně další propagandistickou hru

10.11.2021 18:00 | Komentář

Ovládají nás manipulace, lži a fake news? Takto dramaticky klade otázku projekt „Vyznáš se v dnešním světě?“ Ten je vyprodukován portálem Seznam Zprávy na objednávku Člověka v tísni na „subportálu“ Seznam Native, což je, podle sdělení Seznam Zpráv, „obsah tvořený v Seznamu ve spolupráci se zadavatelem. Seznam Native pomáhá zadavateli vyprávět příběhy a informovat čtenáře o zajímavých tématech.“

Seznam a Člověk v tísni rozjeli společně další propagandistickou hru
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Nora Fridrichová

Jednoho by napadlo, že přece Člověk v tísni sám o sobě je takový producent příběhů, tak zdatný pohádkář, že snad ani nepotřebuje radit a pomáhat nějakým Seznamem. Asi tu bude ještě jiný důvod a zájem na té spolupráci.

Anketa

Je Zeman povinen jmenovat ministrem kohokoliv, koho navrhne Fiala?

2%
96%
hlasovalo: 15182 lidí
Co vlastně pod tou otázkou z perexu najdeme? Kvíz členěný do sérií otázek spojených s vybranou osobou z mediálního světa. Příkladně sportovním redaktorem Luďkem Mádlem, moderátorem Konstantinem Sulimenkem, hercem Janem Cinou, případně s vědcem Janem Lukačevičem. Nejvíce zaujme i aktivní účast Nory Fridrichové, která by z podstaty svého zaměstnání ve veřejnoprávní televizi měla asi nejvíce zvažovat účast na komerčních aktivitách, navíc směřujících k indoktrinaci lidí.
 
Projel jsem si tedy kvíz pod vlajkou právě Nory Fridrichové. Postupně jsem absolvoval všechny sady otázek prolínajících se s vyjádřeními připsanými výše uvedeným „průvodcům“. Obzvlášť mě zaujala věta pocházející údajně od Konstantina Sulimenka: „Nepotřebujeme jen nezávislá, ale i názorově rozdílná média. Jen tak si můžeme uchovat kritický nadhled, abychom nebyli jen kolektivně nadšení ze sebe samých, protože to je vždycky cesta do pekel.“ To je věta vět, kterou by asi mnozí podepsali. Vyjadřuje totiž pravý opak toho, k čemu směřuje celý ten „boj proti fake news“. 
 
Podtrhl bych slova o potřebě nejen nezávislých, ale i názorově rozdílných médií. To je něco, co naší mainstreamové žurnalistice chybí ze všeho nejvíc: snaha rozvinout diskusi mezi názorově rozdílnými jedinci (a médii). Jak praví okřídlený citát T.G.Masaryka, „Demokracie je diskuse“. Jinými slovy, kde chybí diskuse, není demokracie.
 
 
Jenomže to, co předvádějí lidé typu Nory Fridrichové (a stovek dalších mediálních eskamotérů), není diskuse, nýbrž osočování a špinění názorových oponentů, jejich umlčování a vyhánění z veřejného prostoru, nálepkování slovy „dezinformátor“ či „konspirátor“ atd. Potíž je v tom, že ti, kdo se zmocnili mediálního mainstreamu, nemají schopnost věcně a tedy demokraticky diskutovat. Mají chabé nebo žádné argumenty, bojí se otevřeně hájit své názory. A tak se z nich stávají de facto mediální policajti, žalobci a soudci.
 
 

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Párek v rohlíku, klobása z Makra. A nas*ané ksichty. Češi už radši jezdí jinam

14:52 Párek v rohlíku, klobása z Makra. A nas*ané ksichty. Češi už radši jezdí jinam

Nastala výměna národů. Češi nakupují v Polsku a jezdí na vánoční trhy do Německa – především Bavorsk…