Seznam a Člověk v tísni rozjeli společně další propagandistickou hru

10.11.2021 18:00 | Komentář

Ovládají nás manipulace, lži a fake news? Takto dramaticky klade otázku projekt „Vyznáš se v dnešním světě?“ Ten je vyprodukován portálem Seznam Zprávy na objednávku Člověka v tísni na „subportálu“ Seznam Native, což je, podle sdělení Seznam Zpráv, „obsah tvořený v Seznamu ve spolupráci se zadavatelem. Seznam Native pomáhá zadavateli vyprávět příběhy a informovat čtenáře o zajímavých tématech.“

Seznam a Člověk v tísni rozjeli společně další propagandistickou hru
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Nora Fridrichová

Jednoho by napadlo, že přece Člověk v tísni sám o sobě je takový producent příběhů, tak zdatný pohádkář, že snad ani nepotřebuje radit a pomáhat nějakým Seznamem. Asi tu bude ještě jiný důvod a zájem na té spolupráci.

Anketa

Je Zeman povinen jmenovat ministrem kohokoliv, koho navrhne Fiala?

2%
96%
hlasovalo: 12382 lidí
Co vlastně pod tou otázkou z perexu najdeme? Kvíz členěný do sérií otázek spojených s vybranou osobou z mediálního světa. Příkladně sportovním redaktorem Luďkem Mádlem, moderátorem Konstantinem Sulimenkem, hercem Janem Cinou, případně s vědcem Janem Lukačevičem. Nejvíce zaujme i aktivní účast Nory Fridrichové, která by z podstaty svého zaměstnání ve veřejnoprávní televizi měla asi nejvíce zvažovat účast na komerčních aktivitách, navíc směřujících k indoktrinaci lidí.
 
Projel jsem si tedy kvíz pod vlajkou právě Nory Fridrichové. Postupně jsem absolvoval všechny sady otázek prolínajících se s vyjádřeními připsanými výše uvedeným „průvodcům“. Obzvlášť mě zaujala věta pocházející údajně od Konstantina Sulimenka: „Nepotřebujeme jen nezávislá, ale i názorově rozdílná média. Jen tak si můžeme uchovat kritický nadhled, abychom nebyli jen kolektivně nadšení ze sebe samých, protože to je vždycky cesta do pekel.“ To je věta vět, kterou by asi mnozí podepsali. Vyjadřuje totiž pravý opak toho, k čemu směřuje celý ten „boj proti fake news“. 
 
Podtrhl bych slova o potřebě nejen nezávislých, ale i názorově rozdílných médií. To je něco, co naší mainstreamové žurnalistice chybí ze všeho nejvíc: snaha rozvinout diskusi mezi názorově rozdílnými jedinci (a médii). Jak praví okřídlený citát T.G.Masaryka, „Demokracie je diskuse“. Jinými slovy, kde chybí diskuse, není demokracie.
 
 
Jenomže to, co předvádějí lidé typu Nory Fridrichové (a stovek dalších mediálních eskamotérů), není diskuse, nýbrž osočování a špinění názorových oponentů, jejich umlčování a vyhánění z veřejného prostoru, nálepkování slovy „dezinformátor“ či „konspirátor“ atd. Potíž je v tom, že ti, kdo se zmocnili mediálního mainstreamu, nemají schopnost věcně a tedy demokraticky diskutovat. Mají chabé nebo žádné argumenty, bojí se otevřeně hájit své názory. A tak se z nich stávají de facto mediální policajti, žalobci a soudci.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…