Situací kolem koronaviru se bude zabývat vláda a také tripartita

17.03.2020 6:44

Situací kolem šíření nového typu koronaviru se dnes dopoledne bude znovu zabývat vláda. Předcházet tomu bude jednání předsednictva tripartity. Hospodářská komora bude informovat o tom, jak by mohl stát pomoci českým firmám s překonáním současného nouzového stavu. Kvůli situaci kolem nákazy by se měli setkat také zástupci vlády s předsedy sněmovních stran.

Situací kolem koronaviru se bude zabývat vláda a také tripartita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády
reklama

Vláda v posledních dnech vyhlašovala a upřesňovala opatření, jejichž cílem je šíření epidemie koronaviru v Česku zastavit. Od pondělí jsou až na výjimky pro české občany i cizince zavřené hranice, vláda také omezila volný pohyb lidí. Snaží se zajistit respirátory a roušky, kterých není dost ani ve zdravotnictví a sociálních službách. Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula nečeká, že by stát musel mimořádná opatření znovu dramaticky zpřísnit.

Hospodářská komora vyzvala vládu, aby umožnila okamžitý přístup firem postižených nouzovým stavem k bezúročným úvěrům. Žádosti o ně začala v pondělí přijímat Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Komora navrhuje také zavedení takzvaného kurzarbeitu, kdy stát při omezení či zastavení výroby zaměstnancům podniků přispívá na mzdy, aby se zabránilo propouštění. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se v pondělí večer v České televizi shodli, že vláda by měla v současné situaci do ekonomiky pustit dodatečné peníze bez ohledu na jednorázový nárůst schodku státního rozpočtu.

Potvrzených případů nákazy koronavirem je v Česku nyní 344, první tři pacienti se vyléčili. Testováno bylo víc než 5000 lidí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …