Skandál kvůli Faltýnkovi? Vedení Dopravního podniku tají smlouvy s advokátem Hlínou a úmyslně zadržuje dokumenty. To pro PL uvedl člen dozorčí rady této společnosti

14.05.2019 16:25

O tom, že byl v Dopravním podniku hlavního města Prahy nepořádek, psaly ParlamentníListy.cz opakovaně. Šlo o předražené zakázky, pofiderní nákupy různých předmětů od stále stejné firmy, dále jsme uveřejnili interní audit a mnoho jiných informací. Změnilo se něco poté, co do čela firmy nastoupil manažer Petr Witowski? Nevypadá to, soudě z rozhovoru, který naší redakci poskytl člen dozorčí rady pražského DP Michal Štěpán (Piráti).

Skandál kvůli Faltýnkovi? Vedení Dopravního podniku tají smlouvy s advokátem Hlínou a úmyslně zadržuje dokumenty. To pro PL uvedl člen dozorčí rady této společnosti
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Petr Witowski
reklama
V souvislosti s velmi zvláštním a silou prosazeným prodloužením smlouvy mezi Dopravním podnikem v Praze a společností Siemens (na takzvaný full service) jsme oslovili členy dozorčí rady pražského DP. Zajímalo nás, zda je pravda, že dozorčí rada nikdy neměla možnost tuto smlouvu vidět a komentovat ji, a také, zda by uvítali audit této smlouvy. 
 
Všechny tyto poznatky jsme přitom získali od vysokých činitelů DP.
 
Jako první se redakci ozval Michal Štěpán, který se do vedení pustil zostra. „Problém nevidím jen konkrétně s jednou smlouvou, ale s komunikací s vedením DPP vůbec. Vedení nám například odmítlo předat dokumenty, které se týkají působení pana Hlíny v DPP a dceřiných společnostech, jiné dokumenty dostáváme až poté, co proběhlo jednání a hlasování, kterého se dokumenty týkaly,“ řekl nám Štěpán.
 

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 22191 lidí
 
„Zápisy z jednání představenstva a dozorčí rady dostáváme se zpožděním několika týdnů. Některé dokumenty jsou upraveny tak, aby v nich nefungovalo fulltextové vyhledávání, v tisících stranách dokumentů je pak orientace nemožná,“ stěžuje si Michal Štěpán.
 
Informaci, že by na jednání bylo řečeno, že zmíněnou smlouvu s firmou Siemens dozorčí rada nikdy neměla možnost vidět, sice vyvrátil, ale dodal:
 
„V zápisech ze zasedání DR, které máme k dispozici, o tom informace není, ale to neznamená, že se něco takového nestalo. V roce 2012 jsme se podrobně zabývali návrhem obdobné smlouvy na pronájem opravny tramvají, došli jsme k závěru, že návrh smlouvy je nevýhodný a smlouva nebyla uzavřena,“ říká Štěpán a dodává, že servis kolejových vozidel je velmi problematická záležitost, proto je potřeba si zajistit všechny dostupné podklady včetně auditu, aby bylo možno odpovědně rozhodnout. 
 
 
„Vedení DPP se nechová transparentně ani k členům dozorčí rady, natož k veřejnosti,“ uzavřel Štěpán.  
 
Situaci v Dopravním podniku sledujeme již dlouhodobě. Připomeňme si například nákupy reklamních předmětů za obrovské částky, a to například smlouvy z 11. února letošního roku. Za 61 150 korun si dopravní podnik koupil nástěnné hodiny Venice, nástěnné hodiny Bel Air a reflexní přívěsek s logem DPP. Druhá objednávka je v hodnotě 72 346 korun a jejím obsahem jsou trička s logem DPP v černé a červené barvě a ubrus Muzeum také s logem DPP. Největší objednávka je za 124 850, to si DP objednal reflexní přívěsek, reflexní pásek a propisovací pero. To vše s logem DPP dle personálních údajů. Celková částky za nákupy se v letošním roce vyšplhala již k těžko uvěřitelným 1 401 340 korunám. 
 
ParlamentníListy.cz navíc získaly řadu podkladů přímo od zaměstnanců DP. Ti si mezi sebou vyměňují poznatky o tom, jak to ve firmě funguje. Citujme z dokumentů, které máme k dispozici: „Vladimír Lich, Milan Křístek, Martin Gillar a Petr Witowski. Všichni tito pánové byli jmenováni na pozici generálního ředitele Dopravního podniku bez výběrového řízení, přišli zvenčí jako političtí nominanti, aniž by rozuměli dopravní společnosti a dopravě, byla jim vytvořena mediální aura supermanažera, ač do té doby nikdo o nich neslyšel, a po pár měsících opouštěli svou pozici s ostudou, aniž by po nich štěknul pes (poslední zatím neplatí pro Petra Witowského).“
 
 
„Advokát Květoslav Hlína je dlouhodobě považován za prostředníka mezi soukromými firmami, bývalým ředitelem Gillarem, ČD Telematikou nebo například firmou Siemens, která tady má štědrý obchod, takže pokud něco nechce vedení DP dát do dozorčky, mohou v tom mít prsty lidé, kteří jsou ještě stále pánům Hlínovi či Faltýnkovi loajální, což jsme slyšeli hned od několika z nich,“ uvedl náš vysoký zdroj z DP. „Ostatně tvrdí se to třeba i o členovi dozorčí rady Michalovi Zděnkovi,“ uzavřel.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…