Smejkal doporučuje, kam jezdit na dovolenou. Pozor na zrádné mutace

12.06.2021 15:16

Zatímco loni bylo Čechům doporučováno, aby si vybírali letní dovolenou v rámci České republiky, letos nevidí odborníci problém vydat se do zahraničí v rámci zemí Evropské unie. Důvodem je příprava schválení společného covid pasu, uvedl v pořadu Události, komentáře na ČT24 epidemiolog Petr Smejkal. Dle jeho názoru by bylo ale stále dobré vyžadovat po příjezdu z dovolené PCR test. Roušky podle něj budeme muset nasazovat i na podzim.

Smejkal doporučuje, kam jezdit na dovolenou. Pozor na zrádné mutace
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Petr Smejkal, šéf skupiny MeSES

„Letos bych k tomu klidně přidal země, které uznávají covid pas, takže země Evropské unie,“ říká epidemiolog, člen rady vlády pro zdravotní rizika a vedoucí nezávislé mezioborové skupiny expertů pro epidemiologickou situaci MeSES, Petr Smejkal.

Původní zdroj ZDE

Stále by podle něj měl být však po příjezdu ze zahraničí požadován PCR test. „I tak mám trochu strach z toho, aby se k nám nedostala některá ze zrádných variant nebo mutací, a také z toho, že země bývalého řekněme Rakouska-Uherska uznávají jako očkování i jen první dávku vakcíny,“ dodává. Proto by podle něho bylo dobré, aby si lidé po letních cestách, i v rámci Česka, dále dělali jeden PCR test. „A to ten, který v případě pozitivity určuje i konkrétní variantu nebo mutaci,“ uvedl.

Upozornil, že epidemie jen tak nezmizí a je třeba zůstat obezřetný. Na rozdíl od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové si myslí, že na podzim budou lidé stále v některých situacích muset nosit ochranné pomůcky. „Roušky bych ve vnitřních prostorech, například v MHD nebo v restauracích, určitě ponechal i na podzim,“ odhaduje Smejkal.

Kolektivní imunity podle něj jen tak nedosáhneme. „Obávám se, že kolektivní imunity očkováním do podzimu nedosáhneme,“ uvedl Smekal, že má strach z toho, že se na podzim bude Česko dále potýkat s lokálními ohnisky nákazy. Podle něho by bylo dobré mít nějaký systém pozitivních motivací k tomu, aby se lidé nechávali očkovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…