Smrtelná nemoc, kterou v Evropě už vymýtili. Teď se vrátila s migranty

15.04.2016 22:41

Místem výskytu smrtelné nemoci je bývalý luxusní alpský hotel v Salzburgu, přestavěný na azylové centrum pro uprchlíky. Na jednotce intenzivní péče skončil nejméně jeden z nakažených migrantů. Informaci přinesl portál Breitbart.

Smrtelná nemoc, kterou v Evropě už vymýtili. Teď se vrátila s migranty
Foto: pixabay.com
Popisek: Hrozba epidemií exotických nemocí - ilustrační foto

Zatím není jasné, kolik uprchlíků v zařízení, které vzniklo z luxusního alpského resortu Kobenzl, onemocnělo. Recidivující neboli návratná horečka je onemocnění, které přenášejí nakažené vši. V Evropě ale byla tato nemoc zcela potlačena díky očkování. Nyní se objevilo znovu s příchodem migrantů ze zemí Blízkého východu a z Afriky.

Úmrtnost až 70 %

Bakteriální onemocnění, které se objevilo v sousedním Rakousku, se dodnes často vyskytuje v zemích, jako jsou Etiopie, Súdán, Somálsko či Eritrea. Podle Centra pro kontrolu a prevenci chorob se takzvaná návratná horečka rychle šíří a v případě neléčení může úmrtnost dosahovat od 30 do 70 procent.

Zdravotnické úřady v Rakousku neváhaly a po propuknutí nemoci v jednom z azylových center pro uprchlíky přijaly mimořádná opatření, aby zabránily jejímu šíření. Celý bývalý luxusní hotel je v karanténě a všechny místnosti prošly kompletní dezinfekcí. Hlavní příčinou výskytu nákazy jsou podle rakouských odborníků nakažené vši, které si migranti přinesli cestou do Evropy.

  • Původní zpráva ZDE

Šest týdnů si perte oblečení na 60 stupňů

Právě nedostatečná hygiena je hlavní příčinou toho, že někteří migranti mají vši, jež přenášejí i zmíněné zákeřné onemocnění. Proto je prioritou vyčištění matrací a oblečení uprchlíků, kteří mohli přijít do styku s nakaženými vešmi. Všichni migranti si musejí po dobu následujících šesti týdnů prát své věci na 60 stupňů. Vši, které infikovaly nakažené migranty, mohou přežít až jeden měsíc.

Obyvatelé uprchlické ubytovny v Salzburgu jsou monitorováni, aby se odhalili případní nakažení. Zatím ale není jasné, kolik migrantů nebezpečným nakažlivým onemocněním trpí. Všem lidem, kteří s uprchlíky v bývalém luxusním hotelu Kobenzl přicházejí do styku, zdravotníci doporučují, aby nosili ochranné oděvy a roušky.

Migranti přinášejí i jiné nemoci

Takzvaná opakovaná horečka je způsobená bakterií Borrelia recurrentis. Na člověka se přenáší prostřednictvím nakažených vší. Před sto lety se jednalo o globálně rozšířenou nemoc, ale v Evropě se ji podařilo zlikvidovat. V důsledku první světové války se touto smrtelnou nemocí nakazilo ve východní Evropě v letech 1919 až 1923 více než 13 milionů lidí. Z toho pět milionů lidí jí podlehlo.

Návratná horečka není podle portálu Breitbart jediné onemocnění, jež s sebou do Evropy přinesli imigranti, kteří na starý kontinent přicházejí po tisících. V několika zemích zjistili u migrantů dokonce takové nemoci, které se v Evropě neobjevily desítky let. Jde například o zvýšený nárůst počtu pacientů s tuberkulózou, malárií nebo se záškrtem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tento průzkum neměl vzniknout! Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Padla vážná slova

11:55 Tento průzkum neměl vzniknout! Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Padla vážná slova

Více než dvě třetiny respondentů průzkumu na téma svobody projevu uvedlo, že největším šiřitelem dez…