Smrtelná nemoc, kterou v Evropě už vymýtili. Teď se vrátila s migranty

15.04.2016 22:41

Místem výskytu smrtelné nemoci je bývalý luxusní alpský hotel v Salzburgu, přestavěný na azylové centrum pro uprchlíky. Na jednotce intenzivní péče skončil nejméně jeden z nakažených migrantů. Informaci přinesl portál Breitbart.

Smrtelná nemoc, kterou v Evropě už vymýtili. Teď se vrátila s migranty
Foto: pixabay.com
Popisek: Hrozba epidemií exotických nemocí - ilustrační foto

Zatím není jasné, kolik uprchlíků v zařízení, které vzniklo z luxusního alpského resortu Kobenzl, onemocnělo. Recidivující neboli návratná horečka je onemocnění, které přenášejí nakažené vši. V Evropě ale byla tato nemoc zcela potlačena díky očkování. Nyní se objevilo znovu s příchodem migrantů ze zemí Blízkého východu a z Afriky.

Úmrtnost až 70 %

Bakteriální onemocnění, které se objevilo v sousedním Rakousku, se dodnes často vyskytuje v zemích, jako jsou Etiopie, Súdán, Somálsko či Eritrea. Podle Centra pro kontrolu a prevenci chorob se takzvaná návratná horečka rychle šíří a v případě neléčení může úmrtnost dosahovat od 30 do 70 procent.

Zdravotnické úřady v Rakousku neváhaly a po propuknutí nemoci v jednom z azylových center pro uprchlíky přijaly mimořádná opatření, aby zabránily jejímu šíření. Celý bývalý luxusní hotel je v karanténě a všechny místnosti prošly kompletní dezinfekcí. Hlavní příčinou výskytu nákazy jsou podle rakouských odborníků nakažené vši, které si migranti přinesli cestou do Evropy.

  • Původní zpráva ZDE

Šest týdnů si perte oblečení na 60 stupňů

Právě nedostatečná hygiena je hlavní příčinou toho, že někteří migranti mají vši, jež přenášejí i zmíněné zákeřné onemocnění. Proto je prioritou vyčištění matrací a oblečení uprchlíků, kteří mohli přijít do styku s nakaženými vešmi. Všichni migranti si musejí po dobu následujících šesti týdnů prát své věci na 60 stupňů. Vši, které infikovaly nakažené migranty, mohou přežít až jeden měsíc.

Obyvatelé uprchlické ubytovny v Salzburgu jsou monitorováni, aby se odhalili případní nakažení. Zatím ale není jasné, kolik migrantů nebezpečným nakažlivým onemocněním trpí. Všem lidem, kteří s uprchlíky v bývalém luxusním hotelu Kobenzl přicházejí do styku, zdravotníci doporučují, aby nosili ochranné oděvy a roušky.

Migranti přinášejí i jiné nemoci

Takzvaná opakovaná horečka je způsobená bakterií Borrelia recurrentis. Na člověka se přenáší prostřednictvím nakažených vší. Před sto lety se jednalo o globálně rozšířenou nemoc, ale v Evropě se ji podařilo zlikvidovat. V důsledku první světové války se touto smrtelnou nemocí nakazilo ve východní Evropě v letech 1919 až 1923 více než 13 milionů lidí. Z toho pět milionů lidí jí podlehlo.

Návratná horečka není podle portálu Breitbart jediné onemocnění, jež s sebou do Evropy přinesli imigranti, kteří na starý kontinent přicházejí po tisících. V několika zemích zjistili u migrantů dokonce takové nemoci, které se v Evropě neobjevily desítky let. Jde například o zvýšený nárůst počtu pacientů s tuberkulózou, malárií nebo se záškrtem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

12:25 Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

Hlasy, aby se země pokud možno co nejrychleji odstřihla od ruského plynu a ropy, nezaznívají jen v Č…