Smutná statistika: Důchodci chudnou. Čtěte, kde jsou na tom nejhůře

01.09.2013 6:58

Jak vyžít z důchodu? Na tuto otázku je těžká odpověď. A jaká je jejich průměrná výše v jednotlivých krajích republiky? Odpověď vyhledala agentura mediafax v ročence České správy sociálního zabezpečení. Nejnižší důchody jsou v Olomouckém kraji a potvrzuje se, že nejvyšší důchody pobírají senioři v Praze.

Smutná statistika: Důchodci chudnou. Čtěte, kde jsou na tom nejhůře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Z ročenky ČSSZ je jasně vidět, že ženy pobírají v průměru zhruba o dva tisíce nižší důchod než muži, a to napříč kraji celé republiky. Podle mediafaxu berou nejvyšší důchody penzisté z Prahy. Ti se mohou každý měsíc těšit průměrně na 11 266 korun.  Za hlavním městem následuje Středočeský kraj, ve kterém je průměrný důchod skoro o 600 korun nižší (10 629 korun), těsně za ním najdeme v žebříčku Moravskoslezský kraj (10 619 korun).

Na opačném konci stojí důchodci z Olomouckého kraje, kde průměrný důchod nedosáhne ani na 10 250 korun, na smutné druhé příčce jsou pak lidé z Kraje Vysočina. Ovšem rozdíl oproti Olomouckému kraji je pouhých 29 korun.

Nejcitelnější rozdíl mezi průměrným důchodem muže a ženy nalezneme v Moravskoslezském kraji. Muži zde pobírají průměrně 12233, ale ženy o tři tisíce méně. Medifax uvádí, že průměrná výše jejich penze je 9 190 korun.

Opatřením Nečasovy vlády od letošního rostou důchody už jen o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu cen. Omezení valorizace na tři roky patřilo ke škrtům, díky nimž chtěla bývalá Nečasova vláda udržet schodek rozpočtu a zemi dál nezadlužovat. Mediafax uvádí, že vláda počítala s tím, že by tak stát do roku 2015 mohl ušetřit celkem 47,7 miliardy korun. Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček uvedl, že by důchod mohl by od Nového roku vzrůst všem důchodcům o 65 korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláčeli mě. Ale měl jsem pravdu! Prymula udeřil na média

13:27 Vláčeli mě. Ale měl jsem pravdu! Prymula udeřil na média

Na postu ministra zdravotnictví vydržel jen 39 dní, nyní radí premiéru Babišovi. Roman Prymula byl h…