Sobotka: V příštím volebním období by mohl být rozpočet vyrovnaný

30.07.2015 20:00

V příštím volebním období by mohl být státní rozpočet vyrovnaný. V rozhovoru pro Radiožurnál to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podmínkou je podle něj růst ekonomiky a také zvýšení daní velkých firem. "Bez zvýšení příjmové základny se rozpočet vyrovnat nepodaří," řekl Sobotka. Zvyšování firemních daní zatím jasně odmítá hnutí ANO.

Sobotka: V příštím volebním období by mohl být rozpočet vyrovnaný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Vyrovnaný rozpočet podle Sobotky není nereálná představa. Připomněl, že vyrovnaný rozpočet má například Německo. "Němci ale mají 30procentní daň z příjmu právnických osob, my máme 19 procent," doplnil. Vláda podle Sobotky musí usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Podle plánů ministerstva financí má schodek rozpočtu postupně klesat. Loni skončil státní rozpočet schodkem 77,8 miliardy korun, na celý letošní rok je schválen schodek 100 miliard korun. Na příští rok ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje schodek 70 miliard korun, v roce 2017 by měl být deficit 60 miliard a v roce 2018 pak 50 miliard korun. Premiér dnes hovořil o tom, že schodek by na 50 miliard mohl klesnout už v roce 2017.

Vláda podle Sobotky v tomto volebním období sází na opatření proti daňovým únikům. Ta by měla už příští rok přispět k lepšímu výběru zejména daně z přidané hodnoty. K vyrovnanému rozpočtu je ale nutná rostoucí ekonomika. Na silném letošním růstu se projevilo výrazné urychlení čerpání evropských fondů, ale také nízká cena ropy a veřejné investice v dopravní infrastruktuře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…