Sobotka: V příštím volebním období by mohl být rozpočet vyrovnaný

30.07.2015 20:00 | Zprávy

V příštím volebním období by mohl být státní rozpočet vyrovnaný. V rozhovoru pro Radiožurnál to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podmínkou je podle něj růst ekonomiky a také zvýšení daní velkých firem. "Bez zvýšení příjmové základny se rozpočet vyrovnat nepodaří," řekl Sobotka. Zvyšování firemních daní zatím jasně odmítá hnutí ANO.

Sobotka: V příštím volebním období by mohl být rozpočet vyrovnaný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Vyrovnaný rozpočet podle Sobotky není nereálná představa. Připomněl, že vyrovnaný rozpočet má například Německo. "Němci ale mají 30procentní daň z příjmu právnických osob, my máme 19 procent," doplnil. Vláda podle Sobotky musí usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Podle plánů ministerstva financí má schodek rozpočtu postupně klesat. Loni skončil státní rozpočet schodkem 77,8 miliardy korun, na celý letošní rok je schválen schodek 100 miliard korun. Na příští rok ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje schodek 70 miliard korun, v roce 2017 by měl být deficit 60 miliard a v roce 2018 pak 50 miliard korun. Premiér dnes hovořil o tom, že schodek by na 50 miliard mohl klesnout už v roce 2017.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk, mp

EU

Tvrdíte, že je Vaší povinností EU zlepšovat. Proč se to tedy neděje? Já mám spíš dojem, že se EU zhoršuje a začínám mít pocit, že vedle šílené zelené politiky jí jde hlavně o tom, jak šmírovat nás lidi a mít lidi pod kontrolou než aby dělala něco dobrého pro lidi.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Demise Petra Pavla? „To je na kriminál.“ Policejní razie kvůli dronům Nemesis může mít vážnou dohru

16:16 Demise Petra Pavla? „To je na kriminál.“ Policejní razie kvůli dronům Nemesis může mít vážnou dohru

Vojenská policie prověřuje spolek Skupina D, který je zodpovědný za sbírku na drony v projektu Nemes…