Sobotka vyjádřil zájem o vysokorychlostní trať do Berlína

04.05.2015 15:23

Česká republika chce ve spolupráci s Německem modernizovat železniční spojení mezi oběma zeměmi. Dnes to na tiskové konferenci po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl premiér Bohuslav Sobotka. Česko má podle něj zájem na vybudování vysokorychlostní tratě z Prahy do Berlína.

Sobotka vyjádřil zájem o vysokorychlostní trať do Berlína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka
"Požádal jsem dnes paní kancléřku o intenzivní spolupráci, pokud jde o vzájemný rozvoj železničního spojení. Česká republika má skutečně velmi silný zájem na tom, abychom zmodernizovali naše železniční spojení mezi Prahou a Berlínem. Domníváme se, že by tam do budoucna mohly jezdit rychlovlaky. Velice rádi bychom také zmodernizovali železniční spojení mezi Prahou a Mnichovem," řekl Sobotka. 
   
Zájem na zlepšení železničního spojení Prahy s německou i s bavorskou metropolí vyjádřila i Merkelová. Podle kancléřky je třeba počkat na zpracování spolkového plánu pro výstavbu dopravní infrastruktury, který bude zahrnovat prioritní dopravní stavby v Německu. Připraven by měl být příští rok. 
   
Sobotka také zopakoval příslib České republiky, že do konce roku 2018 by měla být otevřena dálnice D8 mezi Prahou a Drážďany. K jejímu dokončení je třeba vybudovat závěrečný úsek přes České středohoří. 
   
Sobotka také vyjádřil zájem Česka na udržení splavnosti Labe, aby si Česká republika zachovala lodní spojení se Severním mořem. Merkelová uvedla, že v této záležitosti je třeba dostat do souladu ekologické a provozní otázky říční plavby. Podle ní Česko a Německo vedou v této věci odborné konzultace, které by měly být dokončeny v příštím roce. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zločinné migranty pryč? Smáznuto. Kvůli ANO. Od Klause ml. padlo toto

8:02 Zločinné migranty pryč? Smáznuto. Kvůli ANO. Od Klause ml. padlo toto

Poslankyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková vystoupila v Poslanecké sněmovně s varováním…