Sobotní účet: Přibylo nejvíce nakažených koronavirem za den, celkově jich je 189. Infikováni jsou i dva zdravotníci

14.03.2020 21:20

Počet lidí pozitivně testovaných na nový typ koronaviru u nás v sobotu opět razantně vzrostl. Česká republika již registruje 189 lidí trpících nemocí Covid-19. Alarmující zprávy přicházejí z nemocnic v Břeclavi a v Olomouci, tam se totiž nemocí nakazili i zdravotníci. Fakultní nemocnice v Olomouci nyní pracuje na tom, aby byl izolován personál urgentního příjmu i pacienti, kteří přišli do styku s infikovaným lékařem. Chod nemocnice však nemá být ohrožen.

Sobotní účet: Přibylo nejvíce nakažených koronavirem za den, celkově jich je 189. Infikováni jsou i dva zdravotníci
Foto: hns
Popisek: Koronavirus v České republice, ilustrační koláž
reklama

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41026 lidí
Ve večerních hodinách se číslo detekovaných nakažených u nás přehouplo na 189 lidí. Ráno se přitom jednalo zatím o 150 pacientů. Údaj tak od rána stoupl o 39 lidí, což je doposud nejvyšší nárůst za den.

Počet nakažených v Česku začal výrazněji stoupat v úterý, kdy přibylo 25 nových případů nákazy koronavirem, za středu se počet zvýšil o 31 nakažených, ve čtvrtek o 22 a v pátek pak o 25.

Koronavirus byl dnes rovněž potvrzen u lékaře, který se staral o pacienty na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci. „Máme pozitivní případ nákazy koronavirem u naší nemocnice. Sloužil na oddělení urgentního příjmu. V tuto chvíli máme kontakty na jeho kolegy a všechny zaměstnance. A zároveň na pacienty, se kterými přišel do styku. Jsou kontaktováni. Dojde k testování, k odběru vzorků i ke karanténním opatřením,“ sdělil Právu mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Fotogalerie: - Česko bez hospod

Omezení otevírací doby stravovacích zařízení od 6:...
Lidé s rouškami jsou v ulicích Prahy vidět málo
Osmá hodina zavírací se blíží...
...a hadr přes pípu
Výjezdy zdravotnické záchranné služby jsou za posl...
Omezení otevírací doby stravovacích zařízení od 6:...

Karanténa se má podle ředitele nemocnice Romana Havlíka týkat 15 lékařů. Chod nemocnice podle něj není ohrožen. Olomoucká nemocnice nyní s předstihem spustí testování na koronavirus. Původně s tím měla začít až během pondělka.

Nakažený lékař se před týdnem vrátil z Řecka, dosud není jasné, zda se nakazil v Řecku, po cestě do vlasti nebo až v České republice.

Krátce po této zprávě přišlo i nepříjemné sdělení z dalšího zdravotnického zařízení. Tentokrát se jednalo o zdravotníka z nemocnice v Břeclavi. „Jedná se o lékaře původem ze Slovenska, který na Slovensku trvale žije a do Břeclavi dojíždí do práce. Otestovat se nechal včera ve Fakultní nemocnici Brno a odjel domů do Bratislavy, kde je v domácí izolaci,“ informoval ředitel nemocnice Břeclav Petr Baťka pro ČTK.

Fotogalerie: - Není důvod k panice

Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...

Zde však po dohodě s hygieniky ke karanténě nedojde, jelikož na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) všichni nosí ochranné pomůcky neustále. Kolegové nakaženého lékaře mají být pouze otestováni.

Premiér Andrej Babiš k nynější situaci oznámil, že Česko v neděli vyšle do Číny dva letouny pro 100 tisíc rychlotestů na přítomnost koronaviru. Stát rovněž uvolnil ze zásob Správy státních hmotných rezerv 10 tisíc respirátorů.

Podle Babiše již ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zajistil objednávky na roušky a respirátory ve výši 1,7 milionu kusů. První dodávka má přijít 19. března, a to ve výši 36 tisíc kusů.

Boj s nemocí probíhá i u našich slovenských sousedů. Také jim stoupá počet detekovaných nakažených. V sobotu bylo na Slovensku pozitivně testovaných dalších 12 pacientů, celkově tak evidují 44 infikovaných.

Ve zbytku Evropy jsou čísla ještě mnohem horší. V nejvíce postižené Itálii na onemocnění způsobené koronavirem zemřelo už 1441 lidí. Celkový počet případů nákazy koronavirem přesáhl 21 tisíc lidí.

Ve Španělsku na nemoc z koronaviru zemřelo už 189 lidí. Potvrzených případů nákazy je přes 6200 lidí. Španělská vláda také přistoupila k razantnímu opatření a od pondělí zakáže občanům vycházet. Výjimkou bude jen cesta do práce, do nemocnice či za nákupem potravin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …