Sobotní volební účast se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti procenty

06.10.2018 13:04

Volební účast v Česku se dnes před polednem pohybovala v průměru kolem 30 až 40 procent. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách. Voliči vybírají obecní zastupitele a třetinu senátorů, hlasovat mohou ještě do dnešních 14:00.

Sobotní volební účast se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti procenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

V Praze byla volební účast v 11:00 nad 30 procenty. Zatím nejvíce lidí, 45 procent, přišlo k volbám mezi oslovenými radnicemi v Praze 15. Zhruba 40procentní účast evidují v Praze 6 a 4.

Ve středních a jižních Čechách se účast pohybuje zatím mezi 30 a 40 procenty. Větší zájem o volby je například v Benešově a v Berouně, kde přišlo k urnám 39 procent voličů, naopak v Kladně a v Mělníku kolem 30 procent. „Je to možná nepatrně méně než při minulých komunálních volbách,“ řekl ČTK vedoucí mělnického odboru vnitřních věcí David Kučera.

Kolem 40 procent voličů podle pracovníků krajských úřadů zatím přišlo k volbám v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Na jihu Moravy byla dosud nejvyšší účast v obci Běleč na Brněnsku, kde volilo 79,9 procenta lidí, nejmenší pak v Kožušicích na Vyškovsku, a to 25 procent.

Také v Plzeňském kraji se volební účast liší místo od místa. Zatímco na vesnicích je kolem 40 až 50 procent, v Plzni je to kolem 25 až 27 procent, řekl Jan Nový z krajského úřadu.

Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 34 procent. Například v Chomutově, kde se konají i senátní volby, je podle odhadu krajského úřadu 40 procent, v samotném krajském městě 21 procent. V menších obcích na Lounsku je proti ostatním okresům v kraji nejvyšší účast.

Liberecký kraj má zatím volební účast mezi 20 a 30 procenty. Podle zjištění ČTK je zájem o volby výrazně menší než v lednových prezidentských volbách. Vyšší účast zaznamenali pracovníci krajského úřadu na Semilsku. „Na jednom z okrsků v Jilemnici už přesáhla účast 37 procent, v Mříčné a Košťálově měli už dokonce 47 procent,“ řekl ČTK Zdeněk Valášek, který volební místnosti objíždí.

V Karlovarském kraji byla volební účast před polednem kolem 20 procent. Například volební okrsky v Karlových Varech měly mezi 15 a 25 procenty, v Sokolově to bylo těsně nad 20 procent. V Pardubicích v jedné z volebních místností na sídlišti Závodu míru se účast dnes pohybovala kolem 25 procent. Ve stotisícovém Hradci Králové má účast podle mluvčího radnice Petra Vinkláře poměrně velký rozptyl, dnes dopoledne se pohybovala od 30 do 40 procent.

V Jihlavě zatím odvolilo nejčastěji mezi 20 až 35 procenty lidí. V jednom okrsku ale přišlo jen zhruba 15 procent voličů. V Havlíčkově Brodě, kde se kromě komunálních konají i senátní volby, byla účast v oslovených okrscích od 23 do 38 procent.

Ve Zlíně přišlo dopoledne k urnám zhruba 30 procent voličů. V největším volebním okrsku ve Vsetíně a v Uherském Hradišti je účast o něco vyšší. „Nejvyšší účast je zatím 46 procent. Ve třech okrscích překročila účast 45 procent,“ řekla ČTK zástupkyně uherskohradišťské radnice Dagmar Vacková.

Vedle toho v olomouckém okrsku na Tererově náměstí zatím odvolila asi třetina občanů. „Lidí zatím chodí málo. Při minulých komunálních volbách do zastupitelstva jsme skončili kolem 40 procent. Myslím, že se možná na tuto úroveň ještě dostaneme,“ řekl ČTK člen volební komise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Místo odsouzení migranta, který znásilnil Češku, hon na Okamuru! Do vřavy mezi Kalouska a další vpadl Ovčáček

20:44 Místo odsouzení migranta, který znásilnil Češku, hon na Okamuru! Do vřavy mezi Kalouska a další vpadl Ovčáček

V reakci na případ, kdy byla na Litoměřicku znásilněna šestnáctiletá dívka mužem pocházejícím z Afri…