Soud zastavil řízení o tom, zda Láska poškodil pověst ProMoPra

20.10.2014 13:10

Pražský městský soud zastavil řízení o žalobě, kterou se firma ProMoPro domáhala po advokátovi a nově zvoleném senátorovi Václavu Láskovi omluvy a půl milionu korun za poškození dobré pověsti. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Pravomocné zastavení řízení následně potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že ani jedna ze stran sporu nenavrhla do roka po jeho přerušení to, aby se v něm pokračovalo.

Soud zastavil řízení o tom, zda Láska poškodil pověst ProMoPra
Foto: hns
Popisek: Václav Láska a dopravní podnik, ilustrační koláž
reklama

ProMoPro získalo od Úřadu vlády bez výběrového řízení spornou zakázku na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU. Firma dostala zaplaceno přes půl miliardy korun, podle protikorupční policie byla zakázka předražena o 388 milionů.

Zastavený spor se týkal Láskova výroku ohledně sporné zakázky ProMoPra v pořadu Reportéři ČT odvysílaném v červenci 2011, konkrétně věty „byly propláceny zjevně nesmyslné faktury za zjevně fiktivní nebo tisícinásobně předražené práce". Firma protikorupčního aktivistu Lásku za tento výrok zažalovala a poukázala na to, že právníkovo tvrzení jí mohlo způsobit úbytek zákazníků. Láska však na výroku trval. Uváděl, že podáním žaloby se ho firma snažila zastrašit, protože ohledně sporné zakázky podal trestní oznámení.

Loni v červnu se ProMoPro s Láskou při soudním jednáním dohodli na přerušení řízení, protože bylo potřeba získat z trestního spisu ke kauze ProMoPro znalecký posudek, který v té době pražské vrchní státní zastupitelství s ohledem na probíhající trestní řízení odmítalo poskytnout. Do roka nikdo nevznesl návrh na pokračování v řízení a soud ho proto letos v září pravomocně zastavil.

Sporů má Láska více

„Sporů se proti mně vede dost, takže jsem rád, když jeden ubude - i když to v tomto případě skončilo remízou," řekl dnes ČTK Láska. „Myslím, že ve sporu neměli v úmyslu pokračovat a že už to bylo zřejmé před rokem, kdy jim soudkyně řekla, co všechno by se muselo prokazovat. Pravděpodobně by neunesli důkazní břemeno," míní advokát, na kterého v minulosti směřovala řada kárných stížností i trestních oznámení především kvůli jeho výrokům o nesrovnalostech ve smlouvách pražského dopravního podniku.

V kauze ProMoPro čelí obžalobě 12 lidí, mezi stíhanými je i jednatel firmy Jaroslav Veselý. Pražský městský soud začne věc projednávat počátkem listopadu. Žalobce viní tři bývalé státní zaměstnance z pletich při veřejné soutěži, ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, obvinil z praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …