Soudce manipuloval se spisem, vyvázl velmi mírně. Trest mu navrhoval šéf, který mu svědčil na svatbě

30. 7. 2020 8:59

Soudce Alexandr Sotolář byl kvůli kauze Opencard odvolán z funkce předsedy senátu. Trest mu navrhoval jeho nadřízený Libor Vávra. Server iRozhlas.cz se na případ podíval podrobněji a zjistil, že Vávra byl svědkem na Sotolářově svatba. Během kárného řízení se to však nezmiňovalo.

Soudce manipuloval se spisem, vyvázl velmi mírně. Trest mu navrhoval šéf, který mu svědčil na svatbě
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Soudce Sotolář usedl na kárnou lavici v polovině července kvůli manipulacím s protokoly, jichž se dopustil v ostře sledované kauze Opencard. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) chtěla, aby mu byl kárným senátem odebrán talár, šéf Sotoláře Libor Vávra požadoval trest mírnější - odvolání z funkce předsedy senátu. Nejvyšší správní soud rozhodl dle Vávrova požadavku, a tak Sotolář soudí dál.

Na propojení Sotoláře a Vávry poukázala jedna z odsouzených v kauze Opencard, Eva Vorlíčková. „Celý soud ví, že Vávra šel dokonce Sotolářově manželce – také soudkyni – za svědka na svatbě, a všichni se tam tím baví,“ uvedla. Vávra na tom však nevidí nic špatného. Potvrdil, že na svatbě svědčil, prý před šesti lety, ale podrobnosti si nepamatuje.

"Během kárného řízení se to nezmiňovalo. Proč by mělo?“ sdělil. O tom, že to zaznít mělo, je přesvědčen expert Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský. Zároveň je přesvědčen o tom, že Sotolář je lump, protože vpisoval do protokolu účelové glosy namířené proti obžalovaným.

Šéf kárného senátu Aleš Roztočil naopak o Vávrově roli pochybnosti nemá. "Jakákoli podjatost je ale podle mě vyloučena. Neměl jsem pocit, že by chtěl Vávra Sotolářovo jednání omlouvat. Kdyby nepodal kárný návrh, mohl Sotolářovi například udělit výtku a tím by byl jakýkoli kárný postih zcela vyloučen,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…