Soukup se má omluvit ČT. Kritika je zdravá, ale byla vyslovena dryáčnickým způsobem, perlila soudkyně

29.04.2019 15:28

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup napadl pracovníky České televize, a ti si to nenechali líbit. Obrátili se na soud. Soud se veřejnoprávní televize zastal. Soukup dostal nařízeno omluvit se České televizi.

Soukup se má omluvit ČT. Kritika je zdravá, ale byla vyslovena dryáčnickým způsobem, perlila soudkyně
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Moje zprávy s Jaromírem Soukupem

Pracovníci České televize si u soudu stěžovali na dehonestující, manipulativní a nepravdivé výroky o veřejnoprávní televizi, které Jaromír Soukup pronášel opakovaně ve svých mnoha pořadech. A podle informací serveru Novinky.cz dala soudkyně Irena Karpíšková veřejnoprávní televizi za pravdu v plném rozsahu a nařídila Soukupovi uveřejnit omluvu. Rozsudek však není pravomocný.

„Vytýkané jednání nelze již označit za věcnou kritiku, ale za dehonestující tvrzení,“ uvedla soudkyně Karpíšková. „Většina výroků pana Soukupa byla na hraně. Byly to vždycky výroky, které manipulativním způsobem zkreslovaly skutečnost,“ podotkla soudkyně. Podle ní nešlo o žádnou fér kritiku ČT.

„Všechno se dá říct tak, aby to bylo řečeno kultivovaným nebo vhodným způsobem. Kritika každého veřejnoprávního subjektu je zdravá, ale musí se dělat způsobem, který není dryáčnický, dehonestující,“ dodala Karpíšková.

Televize po Soukupovi požadovala toliko omluvu, bez finančního odškodnění. Veřejnoprávní televize trvá také na tom, aby Soukup svými zavádějícími, až lživými výroky nepoškozoval dobrou pověst tohoto média.

Soukup např. lživě tvrdil, že ČT nemusí dokládat, zda se svými finančními prostředky nakládá efektivně. ČT soudní cestou Soukupovi vzkázala, že hospodařením ČT se zabývá Sněmovna a finanční toky musí být zveřejněny na internetu.  

Generální ředitel TV Barrandov také prohlašoval, že „každý měsíc chodí z vašeho účtu 135 korun do instituce, která na vás úplně kašle“, a že „v televizi je dost darebáků a podvodníků“. Soud dospěl k závěru, že jde o tvrzení nepravdivá, manipulativní a zavádějící.

Advokátka TV Barrandov Zuzana Ottová bránila Soukupa, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu, a když je majitel Barrandova pronášel, prý vycházel především z veřejně dostupných zdrojů. Česká televize by prý jako veřejnoprávní instituce měla unést větší míru kritiky.

Na Soukupovy výroky si stěžoval také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkoprávních, Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale také reklamní společnost JCDecaux, která soudní cestou donutila Soukupa přestat o ní šířit lživé informace. Na rozdíl od ČT firma také vyžaduje zaplatit 100 milionů korun.  

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání navíc tvrdí, že Soukup v posledních pár letech hned sedmnáctkrát porušil zákon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…