Přemýšlel jsem o různých postojích, které nám vnucují někteří politici, veřejnoprávní média a lidskoprávní aktivisti. Máme být evropanští, protože myslet česky je zatuchlý provincialismus, naše myšlenky a činy mají být správné a korektní. Proti tomu ovšem stojí teze, propagovaná hlavně vládními socialisty, že u nás migranti potíže nedělají a je jich málo (a ti, které se podařilo sehnat, utekli). Proto nejde o náš problém a je hanebné, aby vznikala populistická hnutí, která proti politice bezbřehého přijímání uprchlíků brojí.
Dejte si ty dva požadavky do logického vztahu, protože stojí zcela proti sobě. Máme tedy být evropanští a zabývat se problémy celého kontinentu, anebo se dívat jen na českou kotlinu a nestarat se o potíže jiných? A jsem u staré a známé bolesti, co se vlastně pod slovem evropanství myslí.
Solidarita s migranty není úcta k Evropě, ale bruselství
Já se cítím být Čechem, ale současně i Evropanem, a proto mi osud tohoto kontinentu leží na srdci. Evropanství má však pro mě zcela jiný význam, než jak se nám snaží podsouvat ideologové korektnosti a poslušnosti. Já chápu evropanství jako sounáležitost s tradicí a kulturou všech historických zemí Evropy. Pokud však někdo tvrdí, že k evropanství patří solidarita s migranty a zeměmi, které úpí pod jejich přívalem, pak tohle já odmítám, neboť to není úcta k tomuto kontinentu, ale je to bruselství.
V Evropě dělají migranti neuvěřitelné potíže, přibývá zločinů, které páchají, veřejné finance se hroutí pod tíží nákladů na ně, domácí obyvatelé nemohou žít podle svých tradičních představ a zvyků. Odpor proti nim roste exponenciální řadou. Jen stoupenec bruselství se nad tím může radovat, ale těžko ten, kdo ctí evropanství a má rád tento kontinent.
Multikulturalismus je stupidita, přijímání migrantů sebevražda
Ptám se tedy ideologů, co se vlastně po mně chce? Mám bojovat za Evropu a odmítat migranty, anebo být zatuchle český a mlčet, protože u nás ještě nejsou? Tohle mi připadá stejně hloupé, jako v Čapkově románu Válka s mloky, v němž mloci potápějí jeden kus Evropy do moře za druhým, ale český měšťáček s jakýmsi novinářem stojí u Vltavy a libuje si, že u nás ještě nic takového není a mloci by se stejně přes naše vysoké hory nedostali. Tenhle román vůbec stojí za to přečíst. On vznikl jako alegorie na nebezpečí fašismu, ale svým popisem impotence politiků, hlouposti novinářů a lhostejnosti lidí je nadčasový.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Brusel , Klaus , migrace , Vondruška , evropanství
autor: Jiří Hroník
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom