Starosta Mariupolu: Rusové toho zdevastovali víc než nacisté za války

21.11.2022 9:21

Ukrajinský starosta zničeného Mariupolu Vadym Bojčeno se po čase opět přihlásil o slovo. Prohlásil, že Rusové stačili za pár měsíců války Mariupol zdevastovat víc, než nacisté za druhé světové války. Ale tak či tak je si prý jist tím, že i Mariupol bude znovu osvobozen. Ukrajinci mezitím řeší, jak se vypořádat s ruským obviněním, že ukrajinská armáda střílí ruské válečné zajatce.

Starosta Mariupolu: Rusové toho zdevastovali víc než nacisté za války
Foto: Repro: Twitter
Popisek: Ruská amráda vybombradovala porodnici a dětskou nemocnici v ukrajinském Mariupolu

Před pár měsíci byly zprávy plné informací o bojích v Mariupolu. Univerzitní město odolávalo ruským útokům dlouho, ale nakonec ho agresoři takřka srovnali se zemí a porazili i poslední obránce. O tom, jak to v Mariupolu vypadá pod okupační správou, se mnoho neví. Po čase se ale znovu přihlásil o slovo starosta města Vadym Bojčeno, který z města unikl.

V rozhovoru pro BBC konstatoval, že Rusové sice město dobrovolně neopustí, ale prý nepochybuje o tom, že Ukrajinci jednoho dne ruské okupanty z Mariupolu vytlačí. Je o tom přesvědčen natolik pevně, že už v Polsku podepsal dohodu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) o obnově svého zničeného města, až Rusové odejdou.

Víru v budoucí osvobození Mariupolu starosta čerpá z nedávného osvobození Chersonu.

„Očekáváme další pokrok jižním směrem. Armáda už řekla, že Rusové budou z naší země vyhnáni přibližně na jaře příštího roku. Věřím v ukrajinské ozbrojené síly, věřím ve svého syna, který dnes slouží a brání naši zemi."

Ve spolupráci se Světovou bankou se vypracovává zpráva „Vyhodnocení škod, ztrát a potřeb“, která má vyčíslit škody na vodovodní síti, kanalizaci, veřejné dopravě a osvětlení. Jakmile bude tato zpráva dokončena, má být podle BBC vypracován Plán obnovy Mariupolu.

„Za dva měsíce, způsobila ruská vojska Mariupolu větší škody než německá vojska za dva roky okupace během druhé světové války,“ uvedl starosta Bojčenko. „Ve skutečnosti je 90 % veškeré městské infrastruktury poškozeno různou měrou. Jedenáct z patnácti nemocnic bylo zničeno, 39 ze 63 škol bylo zničeno, 25 ze 79 mateřských škol bylo zcela zničeno,“ pokračoval Bojčenko.

Osobně nepochybuje o tom, že Ukrajinci Mariupol obnoví. Stejně jako byla po druhé světové válce znovu vystavena Varšava, Rotterdam a řada dalších.

O víkendu také obletěla svět zpráva, že ukrajinští vojáci možná spáchali válečný zločin. Tvrdí to Rusové, kteří na základě dvou videí kolujících na internetu oznámili, že Ukrajinci zastřelili ruské vojáky, kteří se jim již vzdali, což z hlediska mezinárodního práva skutečně je válečný zločin.

Ukrajinská strana se brání, že vojáci bránící svou vlast žádný takovýto válečný zločin nespáchali.

Zmocněnec ukrajinského parlamentu pro lidská práva Dmytro Lubinec v neděli komentoval incident ve východním Luhansku slovy, že ruští vojáci „jsou ti, kdo bojují a páchají zradu" a že „opětování palby není válečným zločinem“. Na jeho slova upozornila CNN.  

Podle Lubince to bylo ve skutečnosti tak, že se Rusové vzdali v Luhansku jen na oko, v jednu chvíli spustili palbu na Ukrajince a ti se tak začali bránit. Falešná kapitulace je z hlediska mezinárodního práva také zločinem.

„V tomto případě nelze osoby mezi ruskými vojáky považovat za válečné zajatce, ale za ty, kteří bojují a dopouštějí se zrady," upozornil Lubinec. „Opětování palby není válečným zločinem. Naopak ti, kteří chtějí využít ochrany mezinárodního práva k zabíjení, musí být potrestáni,“ dodal.

CNN upozornila, že nemohla ověřit tvrzení ani jedné z válčících stran. Incident vyšetřuje i OSN.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…