Starosta Ústí nad Orlicí: 101 pro Miroslavu Němcovou je křehká a zranitelná

02.07.2013 16:40

Starosta Petr Hájek (BPP) má za to, že vláda Nečasova vláda promarnila uplynulé roky díky osobním neshodám a stranickému prospěchu. Ač by preferoval předčasné volby, pochybuje o úmyslu prezidenta. Co je ale podle něj příčinou toho, že nyní kauzy vychází najevo? Ústí nad Orlicí je první v Pardubickém kraji, kde se uskutečnila společná aukce energií pro občany a podnikatele, a jež skončila nebývalým úspěchem. Čím si jej starosta vysvětluje? Do jaké míry se mu podařilo změnit hospodaření města a jak řeší problémy s dopravou?

Starosta Ústí nad Orlicí: 101 pro Miroslavu Němcovou je křehká a zranitelná
Foto: archiv PH
Popisek: Starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek (BPP)
reklama

Co říkáte současné kauze, která vedla k pádu premiéra a celé vlády? A jak se stavíte k rozhodnutí prezidenta, který se rozhodl jmenovat úřednickou vládu, jelikož ji považuje za nejjednodušší cestu k předčasným volbám?

Ze současné kauzy a z politického vývoje je mi smutno. Mám za to, že vláda sestavená po volbách v roce 2010 promarnila uplynulé roky díky osobním neshodám a stranickému prospěchu. Rozhodnutí prezidenta nebudu komentovat, ukáže-li se, že to byla opravdu nejjednodušší cesta k předčasným volbám, pak rozhodl správně. Ale pochybuji o jeho úmyslu a tedy i o jeho vyjádření. Osobně považuji předčasné volby za jediné správné řešení současné situace. 101 pro Miroslavu Němcovou je křehká a zranitelná. Bohužel.  

Ač podobná akce v dějinách ČR nemá obdoby, nejde o první zatýkání členů zákonodárného sboru v souvislosti s korupcí. Co je podle vás příčinou toho, že v poslední době kauzy vychází najevo? Vnímáte to jako pozitivní signál?

To že kauzy vycházejí najevo, může mít několik příčin. Buď už jich je tolik, že pomyslný hrnec přetekl, nebo chcete-li, ucho se utrhlo. Druhým důvodem může být skutečnost, že politické divadlo se hraje stále podle stejných scénářů, jen se mění hlavní představitelé a režiséři. Mění se ti, co tahají za nitky. Současná vrcholová politika se hraje s fauly, bez pravidel a bez morálky. Bohužel se tak děje již min. 10 let. Že kauzy vycházejí najevo je dobře a může to být vnímáno širokou veřejností jako pozitivní signál, ale morální dopad na společnost sebou přinese prohloubení negativní nálady a pocit zmaru.    

Čím si vysvětlujete nebývalý úspěch, kterým skončila v Ústí nad Orlicí aukce energií? A jak se nyní projekt vyvíjí?

Ústecká radnice se jako jedna z prvních zapojila do společné aukce energií pro své občany. Úspěch spatřuji v kvalitní komunikaci mezi radnicí a občany. Bylo poskytnuto dostatek informací, osobní i písemná prezentace projektu, dostatečná „reklamní kampaň“. Jsem rád, že nám občané uvěřili a do projektu se zapojili. V uplynulých dnech elektronická aukce proběhla a přinesla úspory na zemním plynu o cca 28% a elektrické energii o cca 29%. Takový výsledek jsme nepředpokládali a tedy ani neslibovali. Jako starosta jsem opravdu spokojený a mám pocit dobře odvedené práce.

Město Ústí nad Orlicí je první v Pardubickém kraji, kde se společná aukce energií pro občany a podnikatele opravdu uskuteční. Co byste tak poradil ostatním starostům, kteří vás budou chtít následovat?

Města a obce se samozřejmě nyní připojují a následují nás. Kdo se na nás obrátí, tomu rádi poradíme a ukážeme nejrychlejší cestu. Dokázali jsme, že místo slov je lepe přistoupit hned k činům. Některá města v našem okolí o aukcích pro občany mluvila a mluvila, ale skutek utek a až nyní začínají projekt připravovat k realizaci. Žijeme v mediálním světě a pro někoho je důležitější být hlavně „vidět“ a „slyšet“, bohužel i to je komunální politika. V Ústí nad Orlicí jsme dokázali bez velkých slov aukci rychle zorganizovat a tím pomoci naším občanům. Takže moje rada zní: kdy rychle dává, dvakrát dává a pochválit bych se měl umět až na základě konečného výsledku. Platí to samozřejmě obecně, nejen pro společné aukce energií.   

Stavařině, kterou jste vystudoval, jste zůstal věrný a nyní jste již od roku 2000 vedoucím investičního odboru. Jaké investice město čekají v druhé polovině roku? A jsou nějaké projekty, které byste v rámci rozvoje města uvítal, ale nejsou na ně peníze?

Ve druhé polovině roku budou zahájeny investice do snížení energetické náročnosti školských budov. Jedná se o kompletní zateplení ZŠ Třebovská a MŠ Heranova. Podařilo se nám na oba projekty získat dotaci ze zdrojů EU. Zahájena bude stavba moderního sběrného dvoru za 20 mil. Kč, také s výraznou dotační podporou z operačního programu životního prostředí. O prázdninách nás čeká digitalizace kina a modernizace kotelny v Roškotově divadle. Opravujeme komunikace a chodníky, revitalizujeme sídliště Podměstí, zahájena bude výstavba chodníku podél silnice II. třídy do městské části Oldřichovice. Pokračovat bude rekonstrukce kanalizace a ČOV což je investice v celkových nákladech přesahující částku 750 mil. Kč. Zásadní investice, která se již naplno v našem městě rozběhla, je modernizace železničního koridoru. Zde je sice investorem SŽDC, ale stavbu vnímáme z mnoha důvodů jako „svoji“. Sečteno a podtrženo, současné Ústí nad Orlicí je jedno velké staveniště se spoustou objížděk a dopravních omezení. Není to nic příjemného, ale všichni občané vnímají nutnost těchto staveb a jsou dostatečně tolerantní.  

A jakou investici města bych uvítal do budoucna? Výstavbu nové mateřské školky pro cca 100 dětí v městské části Hylváty. Nahradila by dvě stávající školky, které jsou umístěny v budovách s nedostatečným zázemím a potýkají se s malým prostorem.         

Vaším cílem bylo mimo jiné změnit hospodaření města. Jaké kroky jste tak v tomto směru podnikl? Domníváte se, že se vám to podařilo?

Odpovědně říkám, že podařilo. Radnici jsme přebírali s dluhem 128 mil. Kč. Na konci loňského roku byl dluh 101 mil. Kč. Výsledkem hospodaření za rok 2012 byl přebytek ve výši 20,4 mil. Kč. Centralizovanými nákupy se nám daří snižovat provozní výdaje. Díky výběrovým řízením, která realizujeme již od částky 50 tis. Kč, snižujeme výdaje v investicích, běžných opravách a nákupech. Chováme se střídmě a rozumně při realizaci městských slavností. Oblíbený letní „Týden v pohybu“ jsme zkrátili o jeden den a interprety z řad profesionálů vybíráme s důrazným ohledem na výši honoráře. Zbytečně neutrácíme ani o čase vánočním. Ústecký Advent je sice pro někoho bez ohňostroje zbytečně skromný, ale dle mého názoru je důstojný a navíc více vyzdvihuje smysl Vánoc. 

Radnice v těchto dnes řeší také spor se společností OREDO v souvislosti se snížením autobusových linek, jež zastavují u Orlickoústecké nemocnice a na Tvardkově ulici. OREDO uvádí na svém webu, že změny byly realizovány na základě požadavku města, vedení ústecké radnice toto tvrzení popřelo. Budete se snažit nelézt se společností nějaký kompromis a je tak možné, že dojede i k obnovení zrušených linek?

Dopravní obslužnost našeho města je problém, který se vždy vynoří, stane se mediálně zajímavým a po čase zapadne. Nikdy se nepodaří vyjít vstříc všem zájmovým skupinám. Nepodaří se uspokojit všechny účastníky dopravy, když musíte brát zřetel a ohled na obyvatele bydlící podél těchto ulic. A ke komunikaci se společností OREDO uvedu pouze jediné, město Ústí nad Orlicí si stojí za svým vyjádřením. Pardubický kraj vypověděl společnosti OREDO smlouvu o spolupráci. To také o něčem svědčí a o ledačem vypovídá. Takže hledat kompromis se společností, která ztratila důvěru u svého zřizovatele, nemá smysl a dnes už ani význam. 

Jak se vyvíjí problém s hlučností aut, jež v noci projíždějí městem, a kdy radnice chtěla snížit povolenou maximální povolenou rychlost ze 70 na 50, proti čemuž je ale Dopravního inspektorátu Policie ČR?

Město se se svým požadavkem obrátilo na Krajský úřad Pardubického kraje. Odbor dopravy a silničního hospodářství KÚ Pk v uplynulých dnech vydal opatření obecné povahy, kterým navrhuje stanovení místní úpravy provozu dle požadavku města Ústí nad Orlicí, tedy zrušení nejvyšší dovolené rychlosti 70 Km/h v nočních hodinách. Neuplatní-li nikdo připomínku, bude možné v polovině měsíce července zrealizovat navrženou úpravu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …