Strašení od Šafra: Jestli nezastavíme dezinformace, čeká nás státní bankrot. Babiš je ignorant, kterému půjčili ďábelskou hračku

14.01.2021 18:40

Server Finmag.cz i server Forum24.cz se ve svých textech věnují dezinformacím a tomu, zda lze vůbec vyhrát informační válku. Například specialistka na fake news a dezinformace Alexandra Alvarová se domnívá, že jako populace začínáme být zmatení.

Strašení od Šafra: Jestli nezastavíme dezinformace, čeká nás státní bankrot. Babiš je ignorant, kterému půjčili ďábelskou hračku
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice
reklama

„5G sítě, covid-19, očkování, americké volby. Dezinformátoři mají žně. Rozjeli cirkus s fake news, jehož vábení odolá už jen málokdo,“ poznamenala například Iva Brejlová na serveru Finmag.cz. Ve svém textu pak rozebírá nejrůznější historky, které se v souvislosti s koronavirem objevují. Například že nemoc covid-19 rozšiřují vysílače sítě 5G. Nebo že při testování se vám může v nose objevit čip. 

„Fake news, tedy vylhané zprávy s cílem vyvolat emoce, strach nebo hněv, nás zaplavily. Poutají pozornost čtenářů, posluchačů či diváků. Ovlivňují jejich smýšlení a často je i podněcují k akci. Vzpomeňme na nedávný útok na Kapitol vyvolaný nejen ničím nepotvrzeným, ale i mnohokrát vyvraceným tvrzením Donalda Trumpa o ‚ukradených volbách‘. Reálné činy vyvolané vymyšlenými zprávami ale nejsou výjimečné ani u nás. Dost možná máte ve svém okolí rodiče, kteří nenechali dítě naočkovat proti libovolné nemoci. Báli se, že vakcína vyvolá autismus. Takové zprávy žijí roky a šíří se (nejen) po internetu. Ač bylo už nesčetněkrát dokázáno, že to není pravda,“ zmínila Brejlová.

A poukázala i na studii z Massachusettského technologického institutu, že každá dezinformace je o 600 procent úspěšnější než ekvivalentní pravdivá informace. 

Obdobně pak hovoří i spisovatelka a publicistka Alexandra Alvarová, jež se fenoménem sociálních sítí, fake news, propagandou a dezinformacemi zabývá, a potvrzuje, že s tímto se pereme. Podle jejích slov začínáme být jako populace úplně zmatení. „Vybíráme si informace ne podle toho, kdo má jakou kompetenci a kde ta pravda pravděpodobně leží, ale podle toho, jak velkou emocionální silou nás to praští,“ uvádí.

„Mnohdy mají fake news politický (pod)tón. V českém prostředí se mluví především o protlačování zájmů Číny a Ruska,“ zmínila dále Brejlová na serveru Finmag.cz a uvádí i další pokusy o šíření fake news. 

„Peníze jsou jednoznačným hybatelem pro většinu lidí, kteří se byznysu dezinformací a fake news věnují. Nejjednodušší způsob je reklama: zprávy vás donutí kouknout na web s hromadou reklamních sdělení, za kterou vlastník inkasuje peníze. Pár korun za každý klik se u zajímavých témat rychle nasčítá, dokáže koupit byt nebo zaplatit celá studia. Takoví operátoři stránek můžou mít zaměstnance, paradoxně třeba i Američany,“ dodává dále Brejlová.

Alvarová pak o informační válce píše na serveru Forum24.cz. Podle jejích slov je Česko její obětí. „Informační válka je s námi již nějaký čas a k onomu ‚otupení morálního ducha obyvatel‘ nedochází jen v posledním roce. Dokud se tak dělo cestou neškodných propagandistických webů, které četlo pár nostalgiků, všichni jsme se smáli. Také zábavní fake news weby z Černé Hory zaměřené na clickbaitový výdělek vyvolávaly blahosklonný úsměv. Jenže mezitím přišel věk Facebooku a informačním analytikům začaly tuhnout obličeje,“ uvedla Alvarová.

„Nejsme sami, koho informační válka srazila na kolena a vehnala do spirály nekompetentního vládnutí. Po nás jako po pokusných králících došlo i na větší sousta. Američané i Britové už sčítají své škody a mrtvé, řádově o tolik větší,“ podotkla s tím, že nebezpečí se překvapivě zhmotnilo v podobě nemožnosti přesvědčit dlouhodobě nahlodávanou populaci o nutnosti soudržnosti a pomoci druhým. 

„Vědomí toho, že když nezastavíme proud dezinformací, budeme muset vyhlásit státní bankrot, nás vede k tvrdému zamyšlení se o obraně. Možnost prevence i strategické komunikace jsme již dávno prošvihli,“ zmínila.

A zaměřila se i na premiéra Andreje Babiše (ANO), o němž nemluvila zrovna lichotivě. „Andrej Babiš, politický ignorant, kterému kdosi svěřil ďábelskou hračku vymývání mozků na sociálních sítích, byl jen logickou tečkou za krizí minulého vládnutí. Nebyl lepší, jak mnozí doufali, byl jen nejtroufalejší,“ řekla mimo jiné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…