Střely dvacet metrů od školky. Tyto nepřátele si vybralo Rusko?! Zelenskyj ve varu

29.05.2022 8:24 | Ze sítí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. A konstatoval, že Rusové už teď ve válce proti Ukrajině využívají jediný nástroj - teror. K teroru se podle něj uchyluje jen ten, kdo je vnitřně slabý. Ale ukrajinští vojáci podle něj ruskému teroru statečně čelí. Zelenskyj prý hodlá svět znovu a znovu přesvědčovat, že ruský stát se chová jako teroristický stát. Bude to zdůrazňovat tak dlouho, dokud tato skutečnost nebude na mezinárodní scéně právně zakotvena.

Střely dvacet metrů od školky. Tyto nepřátele si vybralo Rusko?! Zelenskyj ve varu
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Tentokrát se prezident hned od počátku věnoval situaci na bojišti a přiznal, že boje na Donbase, situace u měst jako Lysyčansk, Popsana a Severodoněck je velmi složitá, protože Rusové napínají všechny síly k tomu, aby prorazili. „Ale naše obrana drží. Je to tam nepopsatelně těžké. A jsem vděčný všem, kteří tento nápor okupantů ustojí,“ ocenil Zelenskyj ukrajinské vojáky.

Přislíbil, že „již brzy přijde den“, kdy Ukrajinci budou mít nad ruskými agresory palebnou i technologickou převahu. Dobré zprávy prý bude mít pro Ukrajince již příští týden.

Ale teď Ukrajinci musí odolat dalším a dalším úderům proti městům jako Sumy. Na ně dopadají rakety a jen rozsévají další a další teror. Podle ukrajinského prezidenta podobné útoky nezlomí odhodlání Ukrajinců bránit svou zemi a jen znovu světu ukazují, jak příšerně se Rusové ve válce chovají.

„V důsledku ruského ostřelování Mykolajiva dnes zemřel jeden člověk, sedm bylo zraněno, dva jsou ve vážném stavu. Střely zasáhly obytnou čtvrť, dvacet metrů od školky. To jsou nepřátelé, které si vybrala Ruská federace,“ upozornil prezident.

„Znovu a znovu budu světu připomínat, že Rusko musí být konečně oficiálně uznáno jako teroristický stát, stát – sponzor terorismu. To je prostě pravda. To je spravedlivé a odráží to každodenní realitu, kterou okupanti na Ukrajině vytvořili a touží přivést ji dále do Evropy. A to musí být právně zakotveno,“ pokračoval.

Vůči EU sice Rusko neuplatňuje válečný teror, ale Zelenskyj to podal tak, že Rusové proti EU využívají jako zbraň prodej svých energetických surovin. S jejich pomocí terorizují Evropu. Totéž se dá podle ukrajinského prezidenta říci o potravinách. I ty Rusové využívají proti světu jako nástroj k vydírání.

„Jen společně – všichni Evropané – budeme schopni zastavit takovou politiku takového státu,“ zdůraznil Zelenskyj. Ukrajinský prezident konstatoval, že k teroru se uchyluje jen ten, kdo si nedokázal srdce a mysli lidí získat jinak a kdo je ve skutečnosti uvnitř slabý.

„Stále častěji se objevují informace, že se okupanti snaží omezit odchod našinců z dočasně obsazených oblastí Chersonské oblasti. Neposkytují žádné humanitární koridory. A zamezují individuálním odchodům lidí. Ti, kteří jsou si svým postavením jisti, by taková rozhodnutí rozhodně neudělali. To je jednoznačně známka slabosti. Projev, že nemají lidem co dát. A lidé si od nich nechtějí nic brát. Snaží se tedy vzít lidi jako rukojmí,“ uvedl na adresu Ruska Zelenskyj.

Ukrajinský prezident v závěru svého projevu přislíbil všem obyvatelům dočasně okupovaných území, že opět získají svobodu. Až nad jejich městy znovu zavlají ukrajinské vlajky.

A pak už se jen tradičně rozloučil. „Věčná vděčnost a sláva všem, kdo brání náš stát! Věčná památka všem, kterým okupanti vzali život. Sláva Ukrajině!“

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystrčil rozdával senátní medaile: Halík, Dárek pro Putina, nebo hvězda z internetu

20:21 Vystrčil rozdával senátní medaile: Halík, Dárek pro Putina, nebo hvězda z internetu

Svátek svatého Václava je tradičně spojen s rozdáváním stříbrných medailí Senátu. Předseda horní kom…