Současná strategie boje proti terorismu dle Chomského nefunguje. Optimálním řešením by dle jeho názoru bylo, kdyby byl Islámský stát zlikvidován regionálními mocnostmi Blízkého východu. „S tím by však muselo v prvé řadě souhlasit Turecko. Realita je však bohužel taková, že ISIS se v sunnitských oblastech docela silně etabloval,“ říká Chomsky s tím, že současné problémy jsou důsledkem vojenské invaze do Iráku. Připomíná v této souvislosti vyjádření bývalého analytika CIA Grahama Fullera, podle kterého Islámský stát stvořily mimo jiné také Spojené státy. „Budoucnost vypadá neradostně, byť vidím pár světlých bodů. Je nutné učinit veškeré kroky ke snížení napětí, ale nikdy nevíme, kdy a jaké vnější síly budou chtít konflikt opět probudit.“
Se svržením Asadova režimu by Chomsky souhlasil jedině tehdy, kdyby to pomohlo nastolit mír. To si však on osobně rozhodně nemyslí. „Myslím si, že by to situaci naopak ještě více zhoršilo. Historicky vzato lze říci, že většina vojenských intervencí s cílem svrhnout režim následně nic zázračného nepřinesla. To neznamená, že takový zásah nelze nikdy ospravedlnit, ale nesmíme ignorovat ani úvahy o civilních obětech,“ míní Chomsky a vrací se následně také k nedávnému dvacetiletému výročí masakru ve Srebrenici. „Něco takového se dalo ze strany Srbů vlastně očekávat. Nesmíme zapomínat na bosenské polovojenské jednotky vedené Naserem Orićem, které ještě před oním masakrem podnikaly nájezdy na srbské vesnice a zavraždily tisíce Srbů,“ připomíná Chomsky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro