Svléká se, nadává na Čechy a naši kulturu. Ten, co dirigoval proti Rajchlovi

17.04.2023 12:21 | Ze sítí

V souvislosti s organizací skupiny lidí, kteří včera během demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea vyvěšovali ukrajinské vlajky a dávali dohromady nápis Sláva Ukrajině, se do popředí zájmu dostal opět i dlouholetý aktivista, známý svými svlékacími protesty, Otakar van Gemund. Ten se v soukromí netají tím, že nesnáší vlastenectví a národní identitu a české lpění na starých filmech, seriálech nebo opakování hudebních sra*ek. U taboráku zpívá místo Kryla Oasis.

Svléká se, nadává na Čechy a naši kulturu. Ten, co dirigoval proti Rajchlovi
Foto: Vít Hassan
Popisek: Aktivista Otakar van Gemund

Kdo vlastně je a odkud se vzal překladatel z holandštiny a aktivista Otakar van Gemund?

Anketa

Má smysl demonstrovat proti vládě?

97%
3%
hlasovalo: 41553 lidí

Před lety se stal jedním z těch, o kterých časopis E15.cz psal jako o reemigrantech. Tedy o lidech, kteří se do České republiky vrátili z ciziny, kam se dostali díky emigraci svých rodičů. Článek mnohé objasňuje.

Syn české matky a holandského otce

Gemund se totiž narodil a vyrostl v Holandsku, kam se jeho česká matka po roce 1968 přestěhovala za manželem.

„Doma sice na Otakara mluvila česky, ale holandština převládla a jako teenager česky už moc dobře nehovořil. Když se v červnu 1989 ve dvaceti letech rozhodl v rámci studentského programu studovat češtinu několik měsíců v Praze, nevěděl, co ho čeká,“ píše se ve zmíněném článku s tím, že po revoluci už von Gemund v Čechách zůstal trvale žít.

Ze zmíněného článku ale plyne, že navzdory českým předkům mu některé tradiční věci a zvyky po chuti nejsou. Třeba to, že si mnozí z nás dokola pouštějí české filmy či seriály, které se tak v podstatě stávají kultovními a hlášky z nich zlidověly. Nebo obliba starších hudebních hitů.

U ohně zpívá Oasis, nemá rád Čechomor

Fenomén posedlosti Čechů z určitého segmentu své kultury popisuje Gemund dokonce jako „do nebe volající kulturní konzervativismus, to neustálé lpění na starých filmech, seriálech a opakování hudebních sra*ek“.

A dává najevo svoje preference.

„Já pro změnu nemám rád Nohavicu a Čechomor a vůbec neznám klasické české hitovky a písničky,“ uvádí s tím, že párkrát udělal fatální chybu, když k němu u táboráku doputovala kytara a on zahrál píseň, kterou ostatní neznali.

„Zahrál jsem například Wonderwall, protože jsem si řekl, že tu zná přece každý. Jenže Češi kolem ohně zpívají Kryla, a ne Gallaghera,“ dodal se zmínkou o hitu skupiny Oasis a jejich zpěvákovi.

Doma se necítí nikde

Netradiční je i von Gemundeho pohled na národní identitu, kterou v souladu s tím, co hlásají některé probruselské kruhy, považuje za omezující.

„Já se necítím doma nikde,“ uvedl pro E15 Otakar van Gemund.

„Nesnáším vlastenectví a národní identitu, je to omezující. Spíš bych řekl, že to tady znám. Já se cítím jiný než ostatní, ale v Holandsku jsem se vlastně také tak cítil,“ přiznává, že se nenašel ani v jednom prostředí, ve kterém žil.

Rád se svléká

Jedním ze zásadních prostředků Gemundova aktivismu je svlékání oděvu a popisování těla hesly. Tuto formu protestu zvolil při tiskové konferenci vládních představitelů v roce 2014.

Polonahý byl také v roce 2015, když se opět s prezidentským kandidátem Markem Hilšerem připoutal k plotu ruské ambasády.

A do třetice vysvlečený Otakar van Gemund zaujal během inaugurace prezidenta Miloše Zemana. V areálu Pražského hradu se Gemund svlékl do půl těla a tělo měl pomalované nápisy „Nevyhrál navěky“ nebo „Lžinenávistník“.

Vyhazovač květin

Van Gemunda si mohou lidé pamatovat i jako člověka, který 17. listopadu 2018 vyhodil do koše květiny od premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, prezidenta Miloše Zemana a lídra SPD Tomia Okamury.

„Bylo to velmi nutné symbolické gesto a vlastně vůbec nechápu, proč se neuskutečnilo už dříve. Asi jsme cítili, že by bylo vnímáno velmi kontroverzně. Situace ale dozrála k tomu, že ani jiná možnost, než vyhodit kytky do koše, nebyla,“ obhajoval svůj čin aktivista.

Psali jsme o tom ZDE.

Dodejme, že Otakar van Gemund zhruba před rokem poskytl rozhovor serveru iDnes.cz, ve kterém mimo jiné upozornil, že dodávky zbraní na Ukrajinu, poskytování pomoci uprchlíkům před válkou a humanitární pomoc odesílaná na Ukrajinu, nestačí.

„Západ se zatím chová přesně tak, jak si Putin přeje. Lidé si myslí: Posíláme tam zbraně, posíláme tam humanitární pomoc, staráme se přece v Česku o ukrajinské uprchlíky. Ale to je v dnešní době už málo.“

Co by považoval za dostatečnou pomoc, resp. jaký má být další stupeň pomoci Ukrajině, nekonkretizoval.

reklama

autor: MaA

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Důchody

Na kolik procent spadne během vaší vlády průměr důchodu k průměrné hrubé mzdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Proč je tady trpěn ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 17.04.2023 12:34:02
Jakýsi pomatenec z Holandska tady dělá čurbes,organizuje sabotáže,lže,pomlouvá a dehonestuje občany a NIC ??? Už dávno měl být deportován a když chce podporovat ukrajince tak šupem na Donbas. Už tam pro něj mají mundůr !

|  14 |  0

Další články z rubriky

Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

6:50 Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

Máme nejdražší elektřinu v Evropské unii. Na tom trvá Agrární komora ČR i přes novou metodiku měření…