TOP 09 a STAN: Teď nebudeme mluvit o náhradě za Kuberu

21. 1. 2020 12:04

Předseda STAN Vít Rakušan oznámil, že hnutí STAN se nebude v této chvíli vyjadřovat k obsazení funkce předsedy Senátu Parlamentu České republiky po úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Řekl to na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny. Obdobně hovořila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 a STAN: Teď nebudeme mluvit o náhradě za Kuberu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan
reklama

Na úvod tiskové konference vyjádřil předseda STANu Vít Rakušan upřímnou a hlubokou soustrast rodině předsedy Senátu Jaroslava Kubery. „Patřím do jiné politické generace, nicméně poznal jsem ho v začátcích své starostenské éry jako starosta Kolína. On v té době už byl zkušeným primátorem Teplic a musím říct, že i když jsme pocházeli z jiné politické strany, z jiného politického hnutí, tak byl tím, kdo mně byl ochoten i přes ty rozdíly politického dresu dát na začátku mé starostenské éry mnoho cenných rad, a to ještě svým osobitým a velmi vtipným způsobem. Byl to člověk, s jehož výroky se dalo mnohokrát nesouhlasit, ale dalo se s ním nesouhlasit vesele. A nikdy nechápal ten odlišný politický názor jako projev nepřátelství. A to je, myslím, na té naší politické scéně něco velmi nezvyklého a v tom osobitém podání pana předsedy Kubery to té české politické scéně bude výrazně chybět,“ sdělil Rakušan. 

„Hnutí STAN se nebude v této chvíli vyjadřovat k obsazení funkce předsedy Senátu Parlamentu České republiky, myslíme si, že je to nevhodné, nedůstojné, v současné době se prostě řeší rozloučení, poslední rozloučení s panem předsedou Kuberou a není namístě řešit, kdo zaujme jeho místo. Tyto otázky nebudeme zodpovídat, nepatří to do pietní doby a není to prostě vhodné,“ dodal Rakušan. Senát zatím řídí první místopředseda horní komory Jiří Růžička (zatím STAN), který ale již včera pro iRozhlas.cz potvrdil, že se bude ucházet o post předsedy.

Své pak Rakušan také řekl k personální změně na Ministerstvu dopravy. „Čtyři sta milionů. My už si z občanů v této zemi děláme legraci. My tady házíme nějaká čísla, lidé už si skoro neumí představit, co to za čísla je. 400 milionů korun za co? Byl to e-shop, byl to nějaký zabezpečený systém, co to vlastně bylo? Moc o tom nevíme, protože to bylo vysoutěženo v nějakém režimu, kdy se mohly přihlásit jenom vybrané firmy, a stálo to ohromné peníze. 400 milionů korun, víte, co to třeba je? To je 20 mateřských škol, na které starostové marně shání po celé republice peníze. A asi to byl už takový problém, že už to zasáhlo i pana premiéra Babiše, když se rozhodl k personální výměně. Prostě tady to, co hnutí ANO slibovalo, že nám nebudou vládnout nemehla, tak prostě na Ministerstvu dopravy jednoznačně neplatí,“ sdělil Rakušan a rozčílil se také nad tím, že se nestaví dálnice. 

„Vyhazují se tady peníze oknem. Já bych chtěl velmi ocenit tu občanskou společnost, partu IT, kteří ukážou, že ten systém jde naprogramovat za víkend a rozhodně nestojí 400 milionů korun. My už bychom skutečně hnutí ANO a celou vládu vyzvali k tomu, aby v tom resortu, kterým doprava je a zpomaluje hospodářský vývoj celé České republiky, aby už konečně vybrali někoho, kdo do toho, co pan premiér Babiš kritizoval, že nám vládnou nemehla, tak, aby to nemehlo nebylo, aby to byl někdo jiný, kdo s tím resortem a s rozvojem České republiky prostě pohne,“ dodal Rakušan.

Po STANu následovala tisková konference TOP 09. „Dnes na jednání Poslanecké sněmovny se pokusíme zařadit bod, který se týká zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové. Nehodláme se totiž smířit s tím, jak tuto situaci řeší, respektive spíše neřeší vláda a její ministři,“ začala bez slova vzpomínek na Kuberu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Přeje si odvolání Válkové, zejména kvůli pochybením a nedostatečné sebereflexi. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovořil o novele daňového řádu, místopředseda strany Jan Jakob o situaci na Ministerstvu dopravy.

„Z piety k tomu, že neuběhl ani den, co víme tuto informaci, která nás samozřejmě také zarmoutila, a vyjadřujeme hlubokou soustrast rodině, tak se rozhodně ještě v tuto chvíli nechceme vyjadřovat k nástupnictví. Myslím si, že je to neuctivé i vůči zesnulému panu Kuberovi,“ uvedla pak v reakci na novinářský dotaz ohledně Kuberova nástupce Markéta Pekarová Adamová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…