Tady nejde jen o moc, tady jde o kriminál. Šéfredaktor Plesl rozebírá, proč tolik politiků v posledních dnech propadlo hysterii

13.05.2017 6:53

Jde nejen o moc. Některé aktéry motivuje hlavně strach, že jim jde o kriminál. To konstatuje šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl v dnešním komentáři pro MF Dnes v souvislosti s aktuální politickou krizí.

Tady nejde jen o moc, tady jde o kriminál. Šéfredaktor Plesl  rozebírá, proč tolik politiků v posledních dnech propadlo hysterii
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Jaroslav Plesl
reklama

Plesl úvodem svého komentáře poznamenává, že jestli se v těchto dnech někdo v Česku válí smíchy, jsou to komunisté. „S pobavením sledují politickou bitku, v níž proti sobě stanuli na jedné straně prezident s ministrem financí a na straně druhé předseda vlády se zbytkem politické scény s výjimkou KSČM. Pro komunisty je totiž jistým zadostiučiněním sledovat, jak se většina parlamentních stran snaží z regulérní politické hry vyšachovat Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Totéž komunisté zažívají od roku 1989 a jistě teď mají radost, že už ve svém dosud jednočlenném klubu nejsou sami,“ poznamenal Plesl s tím, že komunisté mohou na současné politické situaci jen vydělat, na úkor ĆSSD.  

Hnacím motorem mnoha vlivných aktérů této politické atomové války je pak podle Plesla strach, nikoli pouhý boj o moc. „Proto je také v současném dění tak silně přítomen prvek iracionality, který se projevuje například ve zdánlivě nevyzpytatelném chování Bohuslava Sobotky,“ dodal v souvislosti s tím, že premiéra je třeba vnímat jako reprezentanta vlivové skupiny, která dlouhá léta měla a má pod kontrolou klíčový český podnik – energetickou společnost ČEZ. A právě o tuto společnost se tu podle něj hraje. 

„Ústřední postavou v této hře není nikdo z jejích viditelných protagonistů, ale bývalý šéf ČEZ Martin Roman. Právě za jeho éry česká politika prorostla se společností ČEZ do takové míry, že bylo téměř nepředstavitelné, aby tento politicko-ekonomický kartel padl. Jenže pak se na politické scéně objevil Babiš, který se společností ČEZ nikdy neměl nic společného, a ‚malér‘ byl na světě,“ poznamenal šéfredaktor MF Dnes.  

„Jedním z důležitých členů týmu kolem Martina Romana byl přitom i blízký Sobotkův přítel a podle různých zdrojů jeho nejbližší rádce – právník Radek Pokorný. V tuto chvíli nikdo neví, kolik peněz si za své služby ze společnosti ČEZ odnesl. Někteří lidé z ČEZ party dokonce v soukromých rozhovorech vyjadřují vážně míněné obavy, že se stanou terčem pokusů o kriminalizaci právě ve spojitosti s transakcemi státem ovládané energetické společnosti,“ dodal Plesl a poukázal na obavy, že by se Babiš po vítězných volbách mohl snažit kriminalizovat své dnešní soupeře.

„Kyvadlo společenské nálady se nezvratně vychyluje a žádnou kampaní není možné ho zastavit a poslat zpět. Zkušenosti z uplynulých let navíc nelze z paměti voličů vymazat. Snahy o ostrakizaci konkurentů jisté části politického spektra budou mít přesně opačný efekt, než si režiséři aktuálních kampaní představují. A je jedno, jestli to někdo vítá, nebo odsuzuje. Tak to prostě je. Je to marné, je to marné, je to marné,“ uzavřel Plesl se slovy, že zůstane jen totální válka, na jejímž konci bude liberální demokracie v troskách a společenská nálada půjde vstříc autoritářům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…