Tajné služby ve Francii: Jsme na pokraji občanské války

24.07.2016 12:02

Francouzi podle všeho začínají mít plné zuby politiků, kteří jim nejsou schopni zajistit bezpečí. Sílí extremisté. To se může projevit i v prezidentských volbách příští rok, do nichž hodlá vstoupit a zvítězit šéfka francouzské Národní fronty. Tamní tajná služba navíc varuje, že Francie stojí jen kousek od propasti občanské války.

Tajné služby ve Francii: Jsme na pokraji občanské války
Foto: pixabay.com
Popisek: Paříž - ilustrační foto

„Extremismus všude ve společnosti sílí. Jsme na hraně občanské války,“ prohlásil jen den před masovou vraždou v Nice šéf jedné z tajných služeb Patrick Calvar na půdě francouzského parlamentu. Analytička Lenka Zlámalová k tomu v textu pro server Echo24.cz dodává, že v žádné jiné zemi EU nemá radikální strana tak silnou podporu jako Národní fronta Marine Le Penové ve Francii. Hrdá země se už rok a půl potýká s rostoucím násilím v ulicích a zdá se, že kotel trpělivosti začíná přetékat.

Za zmíněný rok a půl za teroristické útoky zaplatilo životem už 250 lidí, a to je podle Le Penové vysoké číslo. Jakákoli schopnější vláda, než je ta současná socialistická, by podle Le Penové dokázala občany ochránit lépe. A lidé jsou v takové náladě, že by mohli být připraveni francouzské političce naslouchat víc než dříve. Le Penová by se tak za rok mohla stát prezidentkou.

Celý článek najdete zde.

Posunu nálad ve společnosti jsou si vědomi i protikandidáti Le Penové – republikán Nicolas Sarkozy a konzervativec Alain Juppé. I oni už ve svých proslovech pozměnili rétoriku a nezasvěcený divák by jen těžko dokázal odlišit, které výroky padly z úst Le Penové a které např. z úst Sarkozyho. Podle Zlámalové tak bohužel lze konstatovat, že příští prezident bude radikál, ať už ponese jakékoli jméno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…