Teror v Británii: Hurá, radují se islamisté. Byli to islámští vrazi, tvrdí politik

23. 5. 2017 6:44

Výbuch, způsobený velmi pravděpodobně teroristy, zabíjel v britském Manchesteru. Po koncertě americké zpěvačky vybuchla bomba v předsálí koncertní haly, kde se právě nacházely tisíce mladých lidí. Z potvrzené smrti 22 z nich již vyjádřili britští politici hluboký šok, a Islámský stát naopak neváhal přispěchat s projevy radosti.

Teror v Británii: Hurá, radují se islamisté. Byli to islámští vrazi, tvrdí politik
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jiný z transparentů

Po koncertě americké zpěvačky Ariany Grande vybuchla silná nálož ve foyer obrovské koncertní haly v Manchesteru. Koncert populární zpěvačky mělo sledovat až dvacet tisíc mladých lidí, kteří v době výbuchu vytvořili v jeho místě velký dav. Tomu odpovídá i množství obětí. Celkem mělo zemřít 22 lidí a zraněných je prozatím evidováno přes 50. Jedná se o největší útok na Británii od série výbuchů v londýnském metru v červenci 2005.

Britská premiéra Theresa Mayová přerušila předvolební kampaň (Britové půjdou k volbám za necelých čtrnáct dní) a svolala zasedání týmu Kobra, řešícího bezpečnostní rizika. Europrezident Donald Tusk prohlásil: „Mé srdce je dnes v noci v Manchesteru.“

Vzhledem k tomu, že v Británii mají před volbami, vystoupili rázně i další straničtí předáci. Lídr labouristů Jeremy Corbyn označil útok za „hrozný incident“ a své myšlenky směřoval nejen obětem, ale také „našim brilantním záchranářům na místě“.

Šéf další parlamentní strany, Liberálních demokratů, se vyjádřil na Twitteru:

 

 

Mnohem rázněji vystoupil bývalý předseda euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, který z útoku okamžitě obvinil islamistické teroristy. „Je to přímý útok na naše děti, který ukazuje nové dno, které mají teroristé,“ vzkázal přes stanici Fox News v narážce na fakt, že útok byl zamířen na akci, které se účastnily převážně děti a mládež.  

Nigel Farage pro Fox News:

Premiérka víceméně od počátku označovala útok za teroristický. Jak upozorňují britská média, byl načasován nejen před volbami (oblíbený teroristický čas již od Madridu 2004), ale rovněž na čtvrté výročí zavraždění britského vojáka Lee Rigbyho , kterého v roce 2013 přímo na ulici ubodali dva muslimové nigérijského původu. Příslušník britské armády byl svými vrahy vybrán zcela náhodně na ulici, podle vlastních slov vrahů měl strpět pomstu za všechny muslimy, které kdy zabili britští vojáci.

Teroristickému pozadí akce nasvědčuje i radost, která okamžitě propukla v Islámském státě. Ten na sociálních sítích sdílel několik oslavných zpráv a hashtagů, oceňujících spáchaný čin.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

14:12 „To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švih…