Teroristé? To myslel mě. Švédská poslankyně vystoupila proti tureckému prezidentovi

29.5.2022 9:58 dop.

Turecko dál blokuje vstup Švédska a Finska do NATO. Tureckému prezidentovi Erdoganovi vadí, že ve Švédsku našli útočiště někteří Kurdové. Ty turecký stát často považuje za teroristy. A tady se přihlásila o slovo švédská poslankyně.

Teroristé? To myslel mě. Švédská poslankyně vystoupila proti tureckému prezidentovi
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Prezident země půlměsíce Recep Tayyip Erdogan hřímal do světa, že „v parlamentu některých zemí sedí teroristi“.  Podle deníku Právo, který se odvolal na informace serveru Politico, mu v tu chvíli pravděpodobně vytanula na mysli Amineh Kakabavehová, švédská poslankyně, která bývala v nejútlejším mládí příslušnicí kurdských ozbrojených jednotek.

„Samozřejmě že myslel mě,“ řekla podle webu Politico. „Pro Erdogana je každý zastánce práv Kurdů terorista.“

Turecko již vypracovalo seznam asi tří desítek osob, od nichž má dát Západ ruce pryč a nechat Turecko, aby s nimi naložilo po svém. Kakabavehová je jednou z osob na tomto seznamu. Švédská strana však turecký požadavek odmítla. Dá se tedy čekat, že jednání o vstupu Švédska a Finska do NATO se ještě protáhnou.

Problémem však je, že vstup jakékoli země do Severoatlantické aliance musí jednomyslně odsouhlasit všechny členské země, takže Švédsko a Finsko se bez souhlasu Turecka neobejdou.

Politico navíc tvrdí, že Turecko blokuje vstup Finska a Švédska do NATO především proto, aby si na Spojených státech vynutilo návrat do klubu zemí, které mohou koupit nejmodernější stíhačky F35. Turecko o tuto možnost přišlo, když nakoupilo od Ruska systémy protivzdušné obrany.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…