Ti se zorientovali rychle. Piráti si založili firmu, která jim pomáhala při vedení kampaně. Figuruje v ní i dosud neznámý muž, o kterém se dosud mnoho nevědělo

03.11.2017 17:14

1. Pirátská s. r. o. Tak se jmenuje firma, která začala podle obchodního rejstříku fungovat před necelým půl rokem. Základní vklad činí 50 tisíc korun a jejím jediným jednatelem je předseda Pirátů Ivan Bartoš. Prokuru pak zastupuje nepříliš známý volební manažer Pirátů Štěpán Štrébl. V předmětu podnikání má pak 1. Pirátská s. r. o. napsáno: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Proč Piráti tuto společnost zakládali?

Ti se zorientovali rychle. Piráti si založili firmu, která jim pomáhala při vedení kampaně. Figuruje v ní i dosud neznámý muž, o kterém se dosud mnoho nevědělo
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Ondřej Kolek se s Vlaďkou Kolkovou u autobusu Pirátské strany

„Naše s. r. o. slouží k provozování e-shopu na adrese www.piratskyobchod.cz a také k přefakturaci online reklamy od zahraničních poskytovatelů (irský Facebook), aby se Česká pirátská strana nemusela stát identifikovanou osobou a podávat přiznání k DPH,“ vysvětluje volební manažer Pirátů Štěpán Štrébl.

Informace o přefakturování online reklamy kvůli neplacení DPH se mimochodem poněkud tluče s nedávným vyjádřením poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka, přezdívaného Torrent. „Dneska na titulce Lidovek, že jsme marxisti a ultralevičáci, kteří podporují manifest DIEM (DIEM 25 – evropské radikální levicové hnutí iniciované bývalým řeckým ministrem financí Janisem Varufakisem; pozn. red.). Za sebe bych k tomu řekl jediné. To, že uvnitř Evropské unie existují daňové ráje (například Facebook daní veškeré zisky z prodeje reklamy na českém internetu v Irsku) je nehorázná drzost, kterou je potřeba řešit. Za stejnou drzost považuju sanaci bank z peněz daňových poplatníků. Nespatřuju na tomto postoji nic neliberálního a věřím, že si ho udržíme i přes korporátní PR tlak,“ napsal na svém facebooku někdejší místopředseda Pirátů Ferjenčík.

Ale vraťme se 1. Pirátské. V současnosti má podle volebního manažera Pirátů Štrébla obrat okolo 2 milionů. „Transakce můžete vidět na našem transparentním účtu. Z důvodu ochrany osobních údajů zákazníků bohužel nemůžeme zveřejnit vydané faktury, nicméně pracujeme na řešení, kdy by se zveřejňovali velcí odběratelé. Zatím jediným odběratelem nad 50 tisíc korun je Česká pirátská strana,“ vysvětluje Štrébl. Registr smluv lze podle něj nalézt na tomto odkazu. Přijaté faktury pak ZDE.

Firma 1. Pirátská se na volební kampani podílela podle Štrébla hlavně zajišťováním online reklamy na Facebooku a vedením e-shopu, kde si příznivci mohli objednat například propagační balíček s tričkem a zásobou pirátských listů k rozdávání. „Zároveň zaštítila dovoz propagačních předmětů pro kampaň a online založení firem nejrychlejším zájemcům přes https://urad.pirati.cz, kde jsme představili naši vize e-governmentu,“ dodává volební manažer Pirátů Štrébl.

Steve z Ameriky

Jméno jediného jednatele 1. Pirátské a šéfa Pirátů Ivana Bartoše je veřejnosti známo delší dobu. Poněkud upozaděn médii je ovšem volební manažer Štěpán Štrébl, kterému se přezdívá Steve. „Co se mého angažmá u Pirátů týče, vyhrál jsem v březnu veřejné výběrové řízení na volebního manažera kampaně. V 1. Pirátská s. r. o. dělám prokuristu, abych mohl zajistit chod společnosti, což by Ivan Bartoš sám z časových důvodů nezvládal,“ přibližuje Štrébl. Za výkon funkce prokuristy podle svých slov nedostává odměnu a u Pirátů pracuje na základě této smlouvy. „Kde najdete i mé finanční ohodnocení,“ pokračuje.

ParlamentníListy.cz jak Bartoše, tak Štrébla kvůli angažmá v politice i ve firmě s aktivitami Pirátů úzce spojené požádaly v rámci transparentnosti o daňová přiznání obou mužů za posledních pět let. Prosbě ParlamentníchListů.cz ani Bartoš, ani Štrébl nevyhověl. Před angažmá u Pirátů Štěpán Štrébl pracoval rok pro PricewaterhouseCoopers (PwC) a kvůli tomu nemůže své příjmy zveřejňovat. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na otázky ParlamentníchListů.cz nezareagoval vůbec a Štrébl mu odpovědi zaslal v kopii e-mailem.

„Mám s PwC uzavřenu dohodu o mlčenlivosti, která platí i po skončení pracovního poměru a mimo jiné výslovně zapovídá zveřejnit mé příjmy. Informace týkající se mého příjmu z doby, kdy jsem dělal management consulting, tedy bohužel nemohu poskytnout. Věřím však, že mé příjmy z doby, kdy jsem pracoval v soukromém sektoru, nejsou nijak relevantní. V PwC jsem skončil k poslednímu březnu 2017, od Pirátů jsem začal pobírat odměnu 1. dubna. Údaje o mém příjmu u Pirátů jsou veřejně přístupné v mé smlouvě,“ dodal bývalý student a absolvent University of California a a absolvent University of Cambridge Štrébl.

Z internetu lze vyčíst, že svoje služby Pirátům nabídl Štěpán Štrébl loni koncem listopadu. „Ahoj Piráti, o angažmá v politice přemýšlím dlouhodobě, ale neměl jsem se zatím k tomu učinit závazný krok a svázat své jméno s konkrétní politickou stranou. Rozhodl jsem se to nyní změnit. K Pirátům mě vede zejména programová shoda, resp. důraz na nové technologie, kreativní zefektivňování a zjednodušování státní správy a postoj k duševnímu vlastnictví. Věnoval jsem se těmto tématům posledních několik let a vyráběl si materiály „do šuplíku“.

Těším se, že je budu moci využít. Myslím, že Piráti jsou jediná strana, která má dnes jasně definovanou vizi, ne jen touhu dostat se k moci samoúčelně. Proto bych se rád stal jejím členem a pomohl Pirátům vyhrát (ne umístit se, vyhrát) volby do Poslanecké sněmovny příští rok,“ napsal na fóru Pirátů Šrébl, když jim nabízel svoje služby a know-how. Když se hlásil „do služby“, uvedl jako své dovednosti a zájmy životní prostředí, fitness, cestování, aktivní zálohy AČR. „Mám zkušenosti z volebních kampaní,“ napsal také, ovšem nezmínil už z jakých. Jako další ze svých zájmů uvedl také heterodoxní ekonomii. Jako heterodoxní ekonomie se souhrně označují ekonomické směry vymezující se vůči středoproudé (mainstreamové, ortodoxní) ekonomii.

Jedná se o často odlišné přístupy a tradice. Obvykle je však spojuje kritika neoklasické ekonomie. „Mezi heterodoxní směry spadá například institucionální ekonomie, evoluční ekonomie, ekologická ekonomie, feministické směry, postkeynesiánská ekonomie nebo neomarxistická ekonomie. Tyto směry obvykle spojuje důraz na historické, politické, sociální a institucionální faktory analýzy, na rozdíl od středoproudé ekonomie, v jejímž jádru stojí předpoklady racionality, individualismu a dosažitelnosti ekonomické (tržní) rovnováhy,“ lze se o heterodoxní ekonomii dočíst například na Wikipedii.

Práce pro Piráty není pro Štěpána Štrébla ze Staré Role v Karlových Varech podle všeho nejspíš první zkušeností s politikou. V roce 2010 kandidoval devatenáctiletý muž a student téhož jména jako bezpartijní za TOP 09 na dvacátém místě do zastupitelstva v Karlových Varech. Zvolen nebyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…