Tichý pochod za Sencova prošel kolem ruské ambasády

28.08.2018 13:41

Pomalým pochodem kolem ruské ambasády v Praze dnes skupina 60 demonstrantů vyzvala k propuštění ukrajinského režiséra Oleha Sencova a dalších politických vězňů. Sencov, odsouzený na 20 let za údajný terorismus, drží 107 dní hladovku, a protest proto trval přesně 107 minut. Demonstranti ho ukončili v 11:55. Do poštovní schránky velvyslanectví uložili otevřený dopis a vzkazy, píše ČTK.

Tichý pochod za Sencova prošel kolem ruské ambasády
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Účastníci akce se sešli před vchodem konzulárního oddělení ambasády, kde si na hlavu ze strany nasadili kartony s fotografií Sencova. V rukou drželi cedule s nápisy „Free Sentsov" (Osvoboďte Sencova) nebo „Save Oleh Sentsov" (Zachraňte Oleha Sencova). Velmi pomalým tempem pak v zástupu obešli areál ambasády a zastavili se před hlavním vchodem. Překonat přibližně půlkilometrovou vzdálenost jim trvalo více než hodinu, přibližně 20 minut tiše stáli před branou velvyslanectví. Každá minuta protestu symbolizovala jeden den hladovky vězněného režiséra.

„Hledali jsme jinou formu protestu, než je běžné. Usoudili jsme, že slov už bylo řečeno mnoho a skutků bylo velice málo," řekl ČTK pořadatel protestu Martin Janda. „Chtěli jsme jít cestou toho skutku a vydali jsme se na pouť s tváří Oleha Sencova, abychom poukázali na to, co se děje v Rusku, a snad přispěli k tomu, aby se něco změnilo," dodal.

Pořadatelé původně chtěli dopis a vzkazy napsané na kartonech s černobílou fotografií Sencova předat přímo velvyslanci. Nikdo z ambasády však nepřišel. Proto hromádky kartonů vložili pouze do schránky.

K tématu politických vězňů v Rusku organizátory přivedlo setkání se členy skupiny „osmi statečných" - mladých lidí, kteří v roce 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. „Připravili jsme divadelní představení Poledne inspirované jejich manifestací, na které jsme je i pozvali a měli jsme tu čest s nimi mluvit," uvedl Janda.

K propuštění Sencova již Rusko vyzvala řada zemí včetně USA, Francie i celé EU. K výzvě se připojilo i české Ministerstvo zahraničí. Silnou podporu má režisér také mezi filmaři. Dopisem do Kremlu se za něj opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda. A také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová.

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) se připojila k iniciativě Evropské filmové akademie a 14. srpen uznala jako den Oleha Sencova. Umělecká rada i Akademický senát FAMU vyzvaly českou vládu, aby se diplomatickou cestou pokusila umělci pomoct. Několik českých filmařů začalo 21. srpna držet na podporu Sencova řetězovou hladovku. Akci ve stý den Sencovovy hladovky iniciovala Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS).

Neúprosného kritika krymské anexe Sencova v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud za to, že se na jaře 2014 se svým společníkem pokusil na ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná. Dvaačtyřicetiletého Sencova drží při životě jen infuze a umělá výživa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty vo*eeeee! To si dělá pr*el!“ Zatímco na Rudém náměstí probíhá vojenská přehlídka, toto odeslal do Moskvy Novotný

12:05 „Ty vo*eeeee! To si dělá pr*el!“ Zatímco na Rudém náměstí probíhá vojenská přehlídka, toto odeslal do Moskvy Novotný

Na Rudém náměstí v Moskvě v neděli dopoledne začaly tradiční oslavy vítězství nad nacistickým Německ…