Tisíce lidí protestovaly v New Yorku proti dohodě s Íránem

23.07.2015 12:55

Tisíce lidí se ve středu večer sešly na demonstraci v New Yorku na protest proti dohodě západních mocností s Íránem o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí. Demonstranti vyzývali Kongres, aby navrhovanou dohodu neschválil, uvedla tamní média.

Tisíce lidí protestovaly v New Yorku proti dohodě s Íránem
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto

"Zrušte dohodu!" skandoval dav za policejními barikádami. Podle agentury AP se protestní akce na Times Square zúčastnili především stoupenci Izraele. Organizátoři nicméně uvedli, že mezi demonstranty byli zastoupeni lidé různých vyznání a politických názorů. Jeden z organizátorů shromáždění Jeffrey Wiesenfel účast odhadl na 10.000 lidí, kteří podle svých slov přišli odsoudit dohodu, již považují za hrozbu pro bezpečnost Izraele i celého světa. Podle odhadu fotografa agentury AFP byla účast na akci nižší, asi kolem tisíce osob.

Dohoda s Íránem, uzavřená 14. července, blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní

"Je to příšerná dohoda, musí být zamítnuta. Kongres by měl udělat svou práci a jednat v zájmu amerického lidu, v zájmu bezpečnosti," řekl ve svém projevu k davu bývalý republikánský guvernér státu New York George Pataki.

Známý americký židovský právník a profesor Harvardské univerzity Alan M. Dershowitz, který je označován za liberálního demokrata, ve svém proslovu k demonstrantům prohlásil, že dohoda je špatná i pro Demokratickou stranu.

Dohoda s Íránem, uzavřená 14. července, blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas. Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.

Prezidentské veto

Demokratický prezident Barack Obama nyní musí přesvědčit Kongres, v němž mají převahu republikáni, aby dohodu schválil. Podle dosavadních vyjádření republikánských poslanců a senátorů nelze s jejich hlasy pro smlouvu s Íránem příliš počítat, výhrady se ale ozývají i z demokratického tábora. Pokud Kongres smlouvu odmítne a neodvolá americké protiíránské sankce, může prezident jeho rozhodnutí vetovat. Prezidentské veto by potom každá z komor mohla přehlasovat jen dvoutřetinovou většinou.

Zmíněná dohoda s Íránem nemá velkou podporu ani mezi americkou veřejností. Podle průzkumu institutu Pew Research Center se 48 procent respondentů vyjádřilo proti smlouvě, 38 procent pro a 14 procent nebylo v této otázce rozhodnutých.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…