Tisk komentuje zatčení hejtmana Ratha. Policie je konečně nemilosrdná

16.05.2012 6:07 | Zprávy
autor: čtk, mp

Tuzemské deníky kometují úterní obvinění poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha z přijetí úplatku. Kriminalisté ho dopadli těsně po činu a našli u něj sedm milionů korun. Spolu s ním je stíháno dalších sedm lidí. Jsou obviněni z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Hejtmanovi hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Tisk komentuje zatčení hejtmana Ratha. Policie je konečně nemilosrdná
Foto: hns
Popisek: David Rath má nové boty

Sám tvrdí, že úplatek nepřijal. Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla vzít Ratha do vazby. Mladá fronta Dnes (MfD) píše, že v tomto případě lze absolutně vyloučit policejní provokaci. "Vyloučit policejní omyl sice zcela nelze, ale všechny okolnosti nasvědčují tomu, že policisté se nezmýlili," píše deník s tím, že pokud by se tak přece jen stalo, měla by odstoupit nejen státní zástupkyně a ministr vnitra, ale i premiér.

Nedotknutelný poslanec a hejtman

Zatčení jednoho z nejvýraznějších českých politiků je podle deníku jednak špatná a jednak dobrá zpráva. "Špatná, protože se potvrzuje obecné mínění, že politici jsou úplatní a vůbec se nebojí krást. A dobrá, že už by se měli začít bát, protože policie konečně přesně a nemilosrdně zasahuje," míní MfD. Zatčení Ratha stejně jako rychlé, byť zatím (s výjímkou Víta Bárty) pouze politické řešení průšvihů ministrů vlády Petra Nečase svědčí podle deníku o tom, že politici si uvědomili, že dál už to nejde. "Policie a státní zastupitelství se už těžko nechají svázat, když jim vzrostlo sebevědomí," dodává MfD.

Lidové noviny (LN) míní, že Rath získal pocit neohrozitelnosti. "Tím jediným lze vysvětlit tak primitivní počínání, jako je předávání hotovosti v krabici," podotýká deník. Zdůrazňuje, že středočeské hejtmanství dosud stálo mimo zájem profesionálních bojovníků proti korupci. "Tyto okolnosti by mluvily pro to, že policie nejednala na politickou objednávku a zprofanované heslo "padni komu padni" lze snad zase zkusit brát vážně," píšou LN.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …