To bude řev: ČSSD bere peníze neziskovkám. A už se to nelíbí

03.12.2020 7:12

Pravicová opozice označuje návrh rozpočtu na příští rok za pouhý „cár papíru“, který teď nemá cenu ani toho papíru, na kterém je vytištěn. Rozpočet totiž nezahrnuje snížení daní pro většinu zaměstnanců na 15 procent. Sociální demokraté, ač členové vlády, oznámili, že takovýto rozpočet nepodpoří. Místopředseda strany Roman Onderka teď ale otočil. A udeřil na neziskové organizace.

To bude řev: ČSSD bere peníze neziskovkám. A už se to nelíbí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Onderka
reklama

Sociální demokraté odmítali podpořit návrh rozpočtu na příští rok. Odmítli ho podpořit kvůli daňovým změnám, které obsahují i snížení daní pro většinu zaměstnanců na 15 procent. Podle předsedy strany Jana Hamáčka zatne dluhovou sekeru do rozpočtu příliš hluboko, o dalších 130 miliard. Daňové změny schválili ANO, ODS, SPD, Trikolóra a komunisté.

Podle Deníku N ale teď sociální demokraté otočili. Místopředseda strany Roman Onderka prohlásil, že ČSSD rozpočet podpoří, pokud ubudou peníze neziskovým organizacím. ČSSD se tak zařadila po bok Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury. Toto hnutí kritizuje tzv. politické neziskovky, mezi které řadí například Člověka v tísni. Žádná přesná definice politické neziskové organizace však neexistuje, Člověk v tísni pomáhá například i lidem v exekucích.

Onderka teď tvrdí, že ČSSD podpoří rozpočet, pokud peníze dostanou jen ty neziskové organizace, které pomáhají české společnosti v boji s koronavirem.

„Za současné krizové situace považujeme za nesprávné, aby stát tyto prostředky nesoustředil na největší hrozbu. Rozhodující část prostředků určených neziskovým organizacím by měla po dobu pandemie být dočasně přesměrována na podporu zdravotní péče a ohrožených skupin. Na boj s pandemií, na pomoc ekonomicky nejpostiženějším skupinám obyvatel (…) Na sport, kulturu, na podporu vědy,“ řekl na jednání Sněmovny Onderka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

16:25 Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijala pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce, k…