To se nám vymstí! Covidová bouře na Nově: Flastr pro moderátora ohrozí Česko. Bude zle

03.11.2020 11:20

Moderátora Petra Suchoně, který se v minulém týdnu dostal do křížku kvůli covidu-19 a účasti na trzích s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem v hlavní zpravodajské relaci TV Nova a který dostal následně vynadáno i od svého dalšího hosta, imunologa Hořejšího, se zastal lékař Jan Hnízdil. Podle něj byl Suchoň korektní a statečný. Nebylo to však jediné zastání, kterého se Suchoňovi dostalo. Výrazného zastání se Suchoňovi dostalo od bývalé moderátorky ČT24 Pavlíny Kvapilové. Ta také apelovala na to, aby se moderátorům (a nejen jim) dostávalo psychické opory. Důvod? Budou-li oni na dně, bude to nezdravé i pro společnost.

To se nám vymstí! Covidová bouře na Nově: Flastr pro moderátora ohrozí Česko. Bude zle
Foto: Screen serveru youtube
Popisek: Moderátor Petr Suchoň hovoří s prezidentem ČLK Milanem Kubkem

„Čelit agresivitě a negaci Dr. Kubka a prof. Hořejšího je nesmírně obtížné. Pane Suchoni, byl jste korektní a statečný, jsem s Vámi. Děkuji. Srdečně,“ napsal na svůj facebookový profil Jan Hnízdil, jenž se věnuje celostní medicíně. Sdílel také článek serveru Lupa.cz, kde se Suchoně zastala bývalá moderátorka ČT24 Pavlína Kvapilová.

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21789 lidí

Televizní noviny TV Nova dne 26. října se staly scénou, na které se přeli moderátor Petr Suchoň a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Moderátor se zajímal o Kubkův výrok o biomrkvi, vztahující se na proslavené fotky z pražské Náplavky. Kubek se ptal, kolik ještě musí zbytečně zemřít lidí, ale Suchoň se nechtěl tématu trhů jen tak vzdát a ptal se, co je špatného na tom, když člověk dělal něco povoleného a dodržoval opatření. Ptal se, zda by Kubek poslal dotyčné do přeplněných supermarketů.

„Já bych především vyzval všechny, aby omezili své venkovní aktivity na minimum. Aby chodili do práce, pokud do práce chodit musí, aby absolvovali nezbytný nákup a aby na veřejnosti a venku nosili roušky, protože roušky zachraňují život,“ odvětil prezident ČLK.

„I sám pan premiér na sociálních sítích vyzýval ‚pojďte ven, protože vitamín sluníčkový je to nejlepší‘ a vy vytváříte ten pocit, že ten, kdo si koupí biomrkev na trhu, byť dodržel všechna opatření, tak může za to, že jsou přeplněné nemocnice a umírají lidé. Mně to trošku připomíná to vyjádření z jara, kdy někdo řekl, že sem covid zavlekli lyžaři,“ pokračoval Suchoň, ale Kubek už toho zřejmě měl dost: „Vaše slova jsou bohapustá demagogie a mě velmi mrzí, že ve stávající kritické situaci tu situaci takto zlehčujete.“ Ale Suchoň Kubka za jeho příměr griloval dál.

Za to, jak se pouštěl do Kubka, pak moderátorovi vyčinil imunolog Václav Hořejší. „Já bych se chtěl vrátit k tomu, jak jste, podle mého názoru naprosto nevhodně, tepal doktora Kubka. Prosím vás, to bylo skutečně neuvěřitelné a mně se skoro nechce odpovídat na vaše otázky, když jsem tohleto slyšel,“ řekl moderátorovi a posléze dodal: „Znova říkám, že jestli se někdo vyjádřil obrazně o tom, že jde nakupovat biomrkev a vy ho za to tepáte deset minut, tak to mně teda připadá naprosto neuvěřitelné,“ nešetřil Suchoně pan profesor. „Tohle téma vy jste vůbec neměl vznášet,“ mínil.

Na facebookovém profilu TV Nova byla později zveřejněna omluva moderátora Suchově: „Chtěl bych se divákům, kolegům a zejména panu prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi veřejně omluvit za obsah a formu rozhovoru v Televizních novinách 26. 10. 2020. Vedení rozhovoru jsem po všech stránkách, a zejména pak emocionálně, nezvládl. Také na mě dolehla tíha posledních náročných týdnů a aktuálního nepříznivého vývoje pandemie v ČR, což ovšem v žádném případě nemůže sloužit jako omluva za to, jak neadekvátně a neprofesionálně jsem reagoval. Moderátor hlavní zpravodajské relace musí být za všech okolností nestranný a rozhodně se nemůže nechat ovládnout emocemi tak, jako se to stalo mně. Panu prezidentu Kubkovi jsem se omluvil alespoň telefonicky a vážím si toho, že mou omluvu přijal. A teď se jemu i vám omlouvám veřejně. Způsob, jakým jsem vedl rozhovor, do hlavní zpravodajské relace v žádném případě nepatří. Promiňte,“ uvedl Suchoň.

TV Nova také přiznala, že šlo o selhání moderátora, ze kterého chce vyvodit důsledky. „Jde o selhání moderátora, který nedodržel základní novinářská pravidla. Budou z toho vyvozeny důsledky. Jménem redakce zpravodajství se za tuto politováníhodnou věc panu Kubkovi i všem divákům omlouvám,“ uvedl Kamil Houska, ředitel zpravodajství a publicistiky. Suchoně v současné době diváci měsíc neuvidí na televizních obrazovkách.

„Může mi někdo vysvětlit, za co se má Petr Suchoň omlouvat?“ Tak jednoduše zněla otázka na facebookovém statusu Pavlíny Kvapilové, který rozpoutal vášně. Kvůli této kauze se jí pak podle jejích slov začali ozývat i soukromě lidé s díky za to, že se ho zastala.

Nyní se obsáhleji vyjádřela pro server Lupa.cz. „Z bezbřehé a neproduktivní debaty bylo zřejmé, že je nutné celé téma poněkud posunout. Někomu to připadá jako nafouknutá bublina, ve skutečnosti je to ale celé mnohem důležitější, než se může zdát. Proč? Pokusím se to popsat se vší pokorou a s ohledem na své dvě dekády dlouhé působení ve veřejných médiích. Tedy na základě vlastních zkušeností jak moderátorských, tak těch z práce s našimi předními moderátory, které jsem měla v České televizi ve svých týmech, ať už v Událostech, komentářích, speciálech ČT24 či dalších pořadech,“ poznamenala Kvapilová s tím, že bychom se měli odprostit od emocí. 

„Představte si, že chcete rozumně malému dítěti vysvětlit, že si má pěkně hrát. Ale ono řve a slzy stříkají na všechny strany, protože je naštvané. Žádná logika tady nepomůže. Stejně tak jako byste člověku, kterému povodeň odnesla obývák, chtěli třeba vysvětlovat, jak si má co nejlépe spravit dům. Nejdřív je potřeba se uklidnit. Pak je možné jít k podstatě věci. To je bod jedna a měli bychom na něj myslet prakticky permanentně,“ podotkla. Ona sama za klíčový problém vnímá Suchoňovu omluvu a jeho následné stažení z obrazovky.

„Jakkoli máme mít samozřejmě nároky na kvalitu veřejné diskuse, podobné situace mohou z dlouhodobého hlediska vést k tomu, že se moderátoři (a novináři obecně) budou bát ptát, aby měli práci. A to je opravdu velmi vážný problém, který by v té vřavě rozhodně neměl zaniknout. Čas ukáže, ale buďme velmi, velmi pozorní. Tím spíš, že se takové věci odehrávají v době, kdy Novu a další televize v Evropě naplno přebírá PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Po této akvizici bude mít vliv na více než 30 televizních stanic vysílajících pro přibližně 45 milionů diváků. A u nás? Na jednom kopci (jak se mezi novináři říkává), tedy na Kavčích horách, řídí Českou televizi dlouholetý bývalý blízký spolupracovník pana Kellnera a exředitel Novy Petr Dvořák. Na druhém (na Barrandově) teď naplno nastupuje opět PPF. Novinářské organizace, jako například Mezinárodní tiskový institut nebo Reportéři bez hranic, Petra Kellnera už dříve požádaly, aby se veřejně zavázal dodržovat svobodu slova a redakční nezávislost bez ohledu na politické nebo finanční tlaky,“ dodala Kvapilová.

„Pod tlakem covidové krize se rychle rozpadá celá dlouholetá mocenská politicko-byznysová struktura a bude se tvořit nová. Tlaky budou obrovské. A tento kontext bychom neměli přehlédnout,“ sdělila.
 
Na závěr pak ještě Kvapilová rozebrala psychický stav lidí pohybujících se ve veřejném prostoru, ať už v médiích nebo na různých důležitých pozicích. „Málokdo si umí představit, jak šílená nálož to může být. A tím spíše teď, kdy emoce tečou proudem mohutnějším než řeka Amazonka. Všechny exponované osobnosti podle mě potřebují v současné době profesionální psychickou oporu, protože se situace ještě bude hrotit. A pokud budou psychicky totálně na dně moderátoři a veřejné osobnosti, bude to extrémně nezdravé pro naše společnosti, které budou v příštích měsících potřebovat hlavně klid, rozvahu, vzájemnou podporu a racionální debatu o tom, jak se z toho všeho vyhrabat,“ uzavřela Kvapilová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…