To tu od Fialovy vlády ještě nebylo. „Blažek byl zřejmě u Bimba“. Ministr ohromil sněmovnu, tleskala hlavně opozice

26.08.2022 15:46 | Ze sítí

Pokud se nevyřeší nynější energetická krize, mohl by být ohrožen politický systém země, řekl dnes poslancům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Souhlasí s úvahami o stanovení maximálních cen a bude hledat řešení, aby to bylo právně možné.

To tu od Fialovy vlády ještě nebylo. „Blažek byl zřejmě u Bimba“. Ministr ohromil sněmovnu, tleskala hlavně opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek při svém burcujícím projevu ve sněmovně

Anketa

Je finální podoba Síkelova úsporného tarifu dostatečná?

hlasovalo: 17661 lidí

Blažek reagoval na návrhy některých opozičních poslanců, podle nichž by se Sněmovna měla na nynější schůzi přednostně zabývat opatřeními proti rostoucím cenám energií. Předsedkyně opozičního klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová Blažkovo vystoupení ocenila. Komentář si však vysloužil také od šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes na půdě Poslanecké sněmovny řekl, že situaci pokládá za ještě horší, než jak ji popisuje opozice. Společenská situace a atmosféra je podle něho nejdramatičtější od roku 1989. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil ministr a varoval před možnou revolucí.

Míní, že jiná cesta, než jsou úvahy o zastropování cen, není, byť jde o složitější problém a mnozí právníci uvádějí, že takto postupovat nelze. „Nebudu dělat teď nic jiného než nacházet takové právní řešení, aby to šlo,“ zdůraznil Blažek. Stát podle něho nemusí určit cenovou hladinu, ale ohraničit marže výrobců a obchodníků. Nemusely by pak podle ministra vznikat spory o náhradu škod, protože, jak míní, na zisk neexistuje právní nárok.

„To řešení se najít musí, protože jestliže tady vám říkám, že je ohrožený politický systém této země, právo nevzniklo proto, aby nám formálně bránilo v určitých řešeních, která jsou nutná. To znamená ano, možná bude nutné použít i mimořádné prostředky, které budou třeba i na hraně práva,“ řekl ministr poslancům.

CELÝ PROJEV PAVLA BLAŽKA

Situace je podle Blažka skutečně alarmující. „Nemuselo dojít pouze k pádu jedné vlády, ale mohlo by dojít k něčemu, čeho se vám nejvíc, a to tady schválně dramaticky nazvu něco jako revoluce a zdaleka ne u nás,“ obává se.

Za jeho projev mu nejvíce tleskalo opoziční hnutí ANO.

Opoziční hnutí ANO už rozhodlo, že i s pomocí SPD vyvolá ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS). Podle Blažka je to ale bezpředmětné. „Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude,“ poznamenal .

Schillerová pokládá Blažkův projev za konstruktivní a věcný, podle ní ale měl takto vystoupit premiér nebo některý z ekonomických ministrů. „Jestli vaše slova byla míněna vážně, já je beru, ale musí také tento hlas zaznít na vládě a musíte být schopen jej prosadit,“ řekla.

„Blažek byl zřejmě u Bimba. ‚Pavle, dával jsem tomu idiotovi půl roku šanci. Ale jestli chceš být ve vládě, tak už ho sundej.‘ – ‚Jistě, pane prezidente‘,“ okomentoval celou věc na sociálních sítích šéf MF Dnes Jaroslav Plesl.

reklama

autor: vef

Michal Zuna byl položen dotaz

EURO

V čem by podle vás pro nás měla být výhoda brát mzdy v Eurech? Já nevím, ale nežijete v úplně jiném světe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…