To zas bude křiku. Co Miloš Zeman řekl o českých muslimech, si raději přečtěte sami

26.11.2015 8:11

Prezident Miloš Zeman byl kritizován za to, že sedmnáctého listopadu pronesl na Albertově projev po boku lídra protiislámského hnutí Martina Konvičky, který aktuálně čelí obvinění z šíření nenávisti. Na pódium s Konvičkou by se prezident i po této zkušenosti klidně postavil znovu. Uvedl to v rozhovoru pro MF Dnes, kde také kromě jiného vyslal varování českým muslimům.

To zas bude křiku. Co Miloš Zeman řekl o českých muslimech, si raději přečtěte sami
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman na náměstí v Lanškrouně

„Já bych se klidně postavil na stejné pódium třeba i s panem Kalouskem, s panem Fialou, s panem Sobotkou, přejete-li si, ale to by museli rozhodnout organizátoři této akce, nikoli já. Už jednou jsem vám řekl, že nejsem ani kádrovák, ani cenzor,“ tak odpověděl prezident šéfredaktorovi MF Dnes Jaroslavu Pleslovi na otázku, zda by se znovu postavil na pódium vedle Martina Konvičky.

Novináře také zajímalo, co si hlava státu myslí o vyjádření šéfa Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeba Hassana Alrawiho, který o ní v komentáři pro iHned.cz psal jako o Boko Zemanovi a o slovenském premiérovi Haram Ficovi. Zeman poukázal na to, že nedávno přečetl historii muslimských obcí v České republice, kde se mimo jiné píše o tom, že muslimové kolaborovali s nacisty. „Muslimská obec byla rozhodnutím prezidenta Beneše rozpuštěna jako nepřátelská vůči Československé republice, protože kolaborovala s nacisty. Ostatně velký muftí z Jeruzaléma byl přijat Adolfem Hitlerem a vyjádřil plnou podporu boji říše proti Angličanům a dalším kolonialistům,“ uvedl Zeman s tím, že bychom neměli při posuzování muslimské obce přehlížet její historické kořeny.

Měli bychom tedy muslimské obce zakázat? Prezident navrhuje vzít si příklad z Velké Británie. Tam prý před několika lety vykázali imámy za to, že pronášeli fanatická a nenávistná kázání. I v brněnské mešitě podle Zemana některými jak domácími, tak zahraničními kazateli ke kázáním podobného typu došlo. „Čili pokud chtějí žít mírumilovně, bůh s nimi. Pokud chtějí rozdmýchávat nenávist třeba i tím, že si přivezou zahraniční kazatele, pak jsem pro vypovězení po britském vzoru,“ říká Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V rozhovoru pro MF Dnes také prezident vysvětlil, co měl na mysli, když na Albertově hovořil o kultuře náboženské nenávisti. Podle jeho názoru je to kultura, která se vyskytuje všude tam, kde muslimové považují nevěřící, ať už jsou to křesťané, ateisté nebo příslušníci jiných vyznání, za lidi druhé kategorie. „Za lidi, kteří – abych citoval muslimské texty – mají být buď vyhubeni, nebo mají sloužit jako sluhové, nechci říct otroci. To je skutečně kultura náboženské nenávisti. Jiná náboženství takovou nenávistí vůči nevěřícím neoplývají,“ míní prezident, který jedním dechem dodává, že je ochoten plně přiznat, že ve středověku bylo křesťanství v podobné pozici, v jaké je dnes islám.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…