Toho netiskněte, nechtěl očkování. Starý spor z dob covidu je zase na světle

22.06.2025 6:20 | Monitoring

Imunolog Zdeněk Hel ostře zkritizoval server iDNES.cz za to, že poskytl prostor vakcinologovi Jiřímu Beranovi. Veřejně redakci vyzval, aby okamžitě přestala publikovat zavádějící texty takových lidí. Beranovi vyčetl mimo jiné šíření dezinformací, bagatelizaci covidu i účast na antivakcinačních akcích. Beranovo působení označil za „smutné“ a požadoval, aby mu byl odebrán odborný titul.

Toho netiskněte, nechtěl očkování. Starý spor z dob covidu je zase na světle
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Profesor imunologie Hel

Na serveru iDNES vyšel článek s titulkem „Jak se připravit na příští epidemii? Klíčová opatření podle vakcinologa Berana“, ve kterém epidemiolog Jiří Beran rozebírá možné scénáře budoucích pandemií. Imunolog Zdeněk Hel se ostře ohradil proti této publikaci a vyzval redakci, aby podobným textům přestala dávat prostor. „Pokud chcete vystupovat jako solidní zpravodajské médium, přestaňte prosím okamžitě publikovat zavádějící texty lidí jako prof. Beran, který již po několik let šíří ve společnosti dezinformace a hlouposti!“

Hel připomněl, jaké výroky profesor Beran opakovaně pronášel v minulosti a označil je za zavádějící. „Prof. Beran od začátku epidemie tvrdil, že není možné se nakazit virem způsobujícím covid-19 více než jedenkrát. Tvrdí také, že člověk se nikdy nemůže nakazit více než jedním virem současně. V létě 2020 ze své pozice epidemiologa přesvědčoval veřejnost i vládu, že epidemie Covid-19 je již u konce a žádná další nepřijde.“

Současně připomněl, že Beran se stal terčem odborné kritiky i během pandemie: „Prof. Beran je vítězem ceny Bludného balvanu za ‚obohacení epidemiologie a medicíny založené na důkazech‘ na principech založené na vnuknutí.“ Od počátku epidemie zastával názor promoření společnosti, což by mělo za následek úmrtí desetitisíců občanů. Nekriticky propagoval isoprinosin jako zázračný lék proti Covidu-19. Tento přípravek opravdu stimuluje imunitní systém, jeho vliv na infekci virem SARS-CoV-2 je ale minimální či žádný,“ zmínil imunolog.

Anketa

Měl Izrael právo udeřit na Írán?

19%
77%
hlasovalo: 10144 lidí
Za zvláště problematické považuje Hel Beranův postoj k léčbě covidu a jeho popularizaci neověřených metod: „Prof. Beran nadále nekriticky prosazuje léčbu covidu isoprinosinem, ačkoliv na pozitivní účinek tohoto léku neexistují žádné důkazy. Aby prosadil svůj názor, Jiří Beran provedl klinický výzkum na seniorech, který odporoval vědecké etice.“

V této souvislosti se Hel vymezil i proti Beranovu postoji k očkování: „Prof. Beran soustavně propagoval omezení očkování pouze pro nejstarší věkové kategorie, ačkoli jeho benefit byl jednoznačně prokázán i u mladších věkových skupin,“ uvedl.

Za obzvlášť závažné pak označil Beranovo tvrzení ohledně smrtnosti: „Prof. Beran netušil a popírá, že existují viry se smrtností vyšší než 10 %. Za neznalost naprostých základů epidemiologie by mu měl být odebrán titul,“ míní.

Nakonec Hel připomněl i Beranovo veřejné angažmá na akcích, které označil za extremistické: „Je jedním z hlavních přednášejících na antivaxerských konferencích spolku SMIS, strany PRO Jindřicha Rajchla a dalších extremistických hnutí. Jeho působení na těchto akcích je opravdu smutné,“ dodal závěrem.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Natálie Brožovská

Selhala podle vás justice?

A pokud ano, myslíte, že to bylo úmyslně a jestli ano, budete se tím vy nebo někdo zbývat, asi už rozsudek zvrátit nelze, ale minimálně neměl by za to někdo nést odpovědnost? Nebo podle vás soud selhal z neúmyslně, protože třeba bitcoinům málokdo rozumí, byť teď u soudů bych očekával, že se třeba po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 29 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Profesora Berana si velmi vážím a věřím mu. Jen díky takovým Helům, trpí dnes tolik lidí na následky očkování., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVenda Leruk , 22.06.2025 6:31:46

|  13 |  0

Další články z rubriky

„To určitě nestačilo.“ Podle analytiků byl úder na Írán divadlo

8:50 „To určitě nestačilo.“ Podle analytiků byl úder na Írán divadlo

Vojenští analytici zpochybňují zničení íránských jaderných zařízení, přestože USA hovoří o úspěšných…