Topolánek: Babiš reprezentuje to nejhorší, co zbylo po minulém režimu

05.09.2017 8:21

Expremiér Mirek Topolánek (ODS) odpověděl na otázku serveru Forum24.cz, o čem rozhoduje česká společnost v parlamentních volbách 2017.

Topolánek: Babiš reprezentuje to nejhorší, co zbylo po minulém režimu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

„Jak rád bych napsal, že letošní sněmovní volby budou standardním ideovým střetem. Analyticky bych rozebral kvalitu programů relevantních subjektů, porovnal vůdce podle míry charizmatu, důvěryhodnosti a tahu na branku, snažil se predikovat výsledek, možné koalice a dopad na občany po volbách. Vyhodnotil bych úspěšnost a chyby dnešních koaličních stran, pracovitost a kontrolu dalších stran parlamentních či mimoparlamentních. Případně bych trochu návodně a politicky nekorektně ukázal na mé preference. Tak to neumím. Takové ty letošní volby určitě nebudou!“ poznamenal úvodem rázně Topolánek.

Původní text ZDE.

Následně vyjádřil souhlas s exprezidentem Václavem Klausem, podle něhož volby nic nevyřeší. Mýlí se však podle Topolánka v tom, že tyto volby budou bezvýznamné. „Myslím, že trochu podceňuje směr, kterým by vedl Českou republiku Andrej Babiš, a možné, těžce vratné změny, které by to nepochybně přineslo. Letošní volby totiž nenabízejí pouze varianty ‚špatné‘, které naznačuje bývalý prezident, ale také variantu ‚ještě horší‘, kdy bychom kromě ploché prodotační politiky evropské konzumovali navíc domácí reálpolitiku ohrožující většinu svobod, kterých jsme po listopadu 89 dosáhli,“ sdělil Topolánek.

Následně dodal, že tyto volby nebudou o střetu ideologií. „Není to žádné české specifikum,“ zmínil Topolánek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, hlavu USA Donalda Trumpa či německou kancléřku Angelu Merkelovou. „Nevím, proč se divíme, že u nás to není jinak. I proto vypadá Andrej Babiš vedle těch panáků jako charizmatický a přímočarý akční hrdina. Je světaznalý, nevypadá zle, umí vydělat prachy a mluví několika cizími řečmi. Škoda že čeština mezi ně nepatří…“ řekl kriticky Topolánek. Podle něj má však Babiš srozumitelnou ideovou výbavu. 

„Bez zábran, bez předsudků, bez limitů. Reprezentuje to nejhorší, co po minulém režimu zbylo, a současně to nejhorší, co změny přinesly. Jeho současné skandály jsou jen pověstným vrcholkem ledovce. Lidem ale svým příběhem připomíná a díky všeobecné toleranci bagatelizuje jejich vlastní lidská selhávání a podvolení se totalitnímu režimu; na druhé straně jim dnes mluví z duše a nabízí jim svým příkladem novou naději a populistickou rétorikou značkuje viníky jejich neúspěchů. Nepodceňoval bych hluboké tůně české malosti, závisti, udavačství a nízké sebedůvěry,“ dodal Topolánek.

Závěrem pak zmínil, že tyto volby nebudou ani o programech, neboť jsou podle něj nudné, epicky a stranicky předvídatelné. „O čem tedy bude rozhodovat česká společnost v podzimních parlamentních volbách? Přes ideovou prázdnotu, programovou mizérii a absenci lídrů demokratických stran se bude muset ta část české veřejnosti, která vnímá polistopadové změny se všemi negativy a excesy pozitivně, rozhodnout, zda pokračovat po trajektorii vedoucí ke svobodě, demokracii a nezávislosti a zda dát ještě jednou šanci tzv. klasickým stranám,“ uzavřel Topolánek se slovy, že musíme říci ANO ne. 

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

20:41 Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

ROZHOVOR „Bojovat proti propagandě propagandou je zhruba stejně smysluplné, jako souložit za panenst…