Tradiční české firmy posilují obranyschopnost země, společnost OMNIPOL spouští výrobu obrněných vozidel s kanadskou Roshel

28.05.2025 13:40 | Monitoring

Na veletrhu IDET 2025 v Brně byla 28. května slavnostně podepsána strategická dohoda, která může zásadně proměnit tvář českého obranného průmyslu. Česká skupina OMNIPOL spojila síly s kanadskou společností Roshel, lídrem ve výrobě kolových obrněných vozidel, aby v Česku spustila lokalizovanou výrobu vozidel řady Senator. Tento krok nejenže posiluje mezinárodní spojenectví, ale zároveň zvyšuje bezpečnostní soběstačnost České republiky.

Tradiční české firmy posilují obranyschopnost země, společnost OMNIPOL spouští výrobu obrněných vozidel s kanadskou Roshel
Foto: Martin Sekanina
Popisek: Nové česko-kanadské vojenské vozidlo Senátor si v Brně prohlédl také prezident Petr Pavel, kterého doprovodil Jiří Podpěra, prezident skupiny OMNIPOL.

„Naším cílem není jen samotná výroba. Jde o nový směr – posílení domácího obranného průmyslu, rozvoj zaměstnanosti a maximální využití českého výrobního know-how,“ uvedl Jiří Podpěra, prezident skupiny OMNIPOL. Podle něj spolupráce s Roshelem není pouhé technické partnerství, ale strategický krok s jasným cílem – zajištění bezpečnosti a nezávislosti České republiky.

Senator z kanadského Bramptonu míří do českých dílen

Společnost Roshel, která má sídlo v kanadském Bramptonu, je světově známá svými vozidly řady Senator. Tyto obrněnce s označením MRAP a APC se osvědčily v ostrých bojových podmínkách, a aktuálně více než 1 800 kusů slouží například na Ukrajině.

Roman Shimonov, generální ředitel Roshelu, potvrdil význam spolupráce: „Česká republika má dlouhou tradici v oblasti obranného i automobilového průmyslu, a proto je přirozenou volbou pro rozšíření výroby vozidel řady Senator. Chceme zde vybudovat trvalé zázemí, které přispěje k místní ekonomice, posílí regionální obranný průmysl a zlepší dodavatelské schopnosti na evropském trhu.“

Srdcem výroby budou české ruce a technologie

Nově vzniklá společnost Roshel CZ zajistí lokalizovanou výrobu s maximálním zapojením českého průmyslu – zejména firem z automotive sektoru a stávajících kapacit skupiny OMNIPOL. K výrobě bude významně přispívat také česká firma MESIT, člen skupiny OMNIPOL, která do projektu přinese špičkové taktické komunikační systémy.

Podle Jiřího Podpěry projekt přinese nové pracovní příležitosti a otevře dveře exportním úspěchům: „Jde o technologii ověřenou přímo v ostrém boji, s důrazem na bezpečnost posádky, adaptabilitu a snadnou údržbu.“

Technologická špička: SENATOR MRAP

Obrněný vůz SENATOR MRAP se může pochlubit nejen robustní konstrukcí s vysokou ochranou proti minám a výbuchům (STANAG 4569 – úroveň 2, ochrana 3a/2b/2c), ale také působivými parametry: pohon 4×4, motor diesel V8 o výkonu 330 koní a dojezd až 800 kilometrů. Do výroby zamíří i verze pro zdravotnickou evakuaci.

Celý projekt podtrhuje klíčový fakt – tradiční české firmy jako OMNIPOL nejenže udržují krok s globálními trendy, ale aktivně formují budoucnost domácí obrany a průmyslu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Filip Turek byl položen dotaz

Program

Jak by motoristé řešili problémy jako je třeba drahota, nedostupnost bydlení, nízké mzdy, klesající životní úroveň, zastaralé školství? A co byste označili za tři hlavní problémy, které je třeba vyřešit? Přiznám se, že o vás občas slyším, ale zatím jsem jen pochopila, že vám jde hlavně o záchranu au...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Největší obranyschopnost každé země zajistí kvalitní diplomacie., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 28.05.2025 15:43:58
To, co je nám předkládáno k uvěření, je prachsprostý kšeft a žádná obranyschopnost. To, co ti válkychtiví šílenci u nás i jinde v Evropě předvádějí, mi připomíná situaci na počátku 2. sv. války, kdy Japonci vyrukovali s mohutnými a nádhernými válečnými loděmi Jamato a Musaši. A to zrovna v době, kdy už bylo těmto kolosům odzvoněno. Má někdo z těch šílenců vůbec představu, v jakých dimenzích bude probíhat opravdu velký konflikt? Sotva... Nedávno proběhly záběry na letku čínských dronů, řízených umělou inteligencí, kde si každý stroj počíná naprosto samostatně a přiznávám, že z toho šla hrůza. Snad si každý pamatuje instruktážní záběry z Dnipra, kde fungoval Orešnik. Už i v lokální patálii na Ukrajině probleskují zprávy o využívání radiového boje, který ty složité systémy prachsprostě oslepí. Co tam tyhle kolohnáti asi budou dělat, když jim hned na počátku války nepřítel sundá satelity? Povšimli si třeba fiaska, které utrpěly francouzské stíhačky v přímém souboji s čínskými (již dávno překonanými) stíhačkami nad Indií? Zbytečně vyházené peníze, aby se pár pupíků zase nakapsovalo...

|  5 |  0

Další články z rubriky

Bartoš odkryl: Fialova moc? Je to jinak

21:40 Bartoš odkryl: Fialova moc? Je to jinak

Bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš tvrdí, že jako ministr pro místní rozvoj zjistil, jak opravdu vypadá v…