TrumPutin? Donald Trump je stejný jako Vladimir Putin, vyřklo známé médium. Se strachem

6. 3. 2017 13:17

Komentátorka deníku The Washington Post tvrdí, že se snaží americký prezident Donald Trump zničit po vzoru svého ruského protějšku Vladimira Putina nezávislý tisk.

TrumPutin? Donald Trump je stejný jako Vladimir Putin, vyřklo známé médium. Se strachem
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Podle Sullivan bylo mnoho Američanů zděšeno, když nedávno označil Trump média za největšího nepřítele amerického lidu. Z jejího pohledu však bylo ještě děsivější, když před několika měsíci Trump hovořil na Fox News s Billem O'Reillym. „Ten Trumpovi sdělil, že je Putin vrah a zabíjí novináře. Současný prezident na to jen pokrčil rameny a opáčil, že i Spojené státy mají mnoho vrahů a dodal, že naše země rozhodně není bez viny,“ líčí Sullivan.

„Výkonný ředitel Výboru na ochranu novinářů Joel Simon konstatoval, že právě toto prohlášení bylo asi nejhorší, jaké Trump o médiích kdy učinil. Hovořit o vzájemné podobnosti Trumpa a Putina rozhodně není nijak přitažené za vlasy, byť americké novináře nikdo nezabíjí. Oba politici jsou ochotni pro dosažení svých cílů udělat prakticky cokoli. Simon Rusko několikrát navštívil a tvrdí, že nezávislá média byla v podstatě umlčena.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Jak píše Sullivan, také Trump se hned v prvních dnech v roli prezidenta snažil podkopat roli nezávislých sdělovacích prostředků. Sullivan si přitom paradoxně stěžuje na vzestup nezávislého Breitbart News, které založil Trumpův poradce Stephen K. Bannon. „Před svým prvním projevem před Kongresem poskytl prezident serveru Breitbart News exkluzivní rozhovor a došlo tak prakticky k jeho splynutí s Bílým domem.“

„Představte si, že máte dvacet televizních kanálů a všechny se chovají jako Fox News,“ cituje Sullivan bývalého náměstka ministra pro energetika Vladimira Milova, který patří mezi velké kritiky prezidenta Putina. Přísná kontrola ruských médií se dle Sullivan Putinovi vyplácí, protože Rusové čerpají informace především ze státem kontrolovaných televizí. „Jeho oblíbenost se tak pohybuje nad 80 %. Co by za to Trump dal?“

„Najít důkazy o přímé účasti Vladimira Putina na vraždách novinářů je obtížné, ale nepanuje o tom příliš pochybností. Před jedenácti lety tak byla zavražděna například velká kritička rusko-čečenské války a Putina Anna Politkovská. Rusko možná není pro novináře úplně tou nejhorší zemí, ale podmínky tam mají velmi špatné. Trumpův obdiv k Putinovi je o to závažnější, když pomyslíme na jeho snahu znevažovat nezávislá média a odpírat jim přístup do Bílého domu,“ uzavírá Sullivan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…