Trump ví, že tady všechno rozkrademe. Ukrajinci jen koukají, jak na ně Bílý dům kašle, vůbec se jim to nelíbí

24.05.2017 7:12

Nový návrh rozpočtu Spojených států počítá se záměnou vojenské pomoci Ukrajině za úvěry. Podle bývalého zástupce hlavního inspektora ministerstva obrany Ukrajiny Dmitrije Umanece se tím ovšem nic nezmění, jelikož se dosavadní vojenská pomoc stejně „rozkradla dříve, než se vůbec dostala na frontu“.

Trump ví, že tady všechno rozkrademe. Ukrajinci jen koukají, jak na ně Bílý dům kašle, vůbec se jim to nelíbí
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu

Americká prezidentská administrativa pod vedením Donalda Trumpa ve svých nových rozpočtových plánech navrhuje zaměnit dosavadní bezplatnou vojenskou pomoc Ukrajině a dalším státům za úvěry, informuje deník The Wall Street Journal.

V návrhu rozpočtu, který má být oficiálně představen tento týden, se píše o tom, že zahraniční pomoc ve formě bezplatných vojenských dodávek musí být ukončena, či alespoň zaměněna za úvěry. Konkrétně by se toto opatření týkalo Vietnamu, Kolumbie, Libanonu, Pákistánu, Tuniska, Ukrajiny a Filipín.

Nový návrh rozpočtu obsahující zmíněné změny musí nejprve projít americkým Kongresem, který jej musí schválit.

„Americký prezident Donald Trump si je dobře vědom rozsahu korupce na Ukrajině. Informace o rozhodnutí Washingtonu o ukončení vojenské pomoci Ukrajině je z tohoto důvodu s největší pravděpodobností pravdivá,“ sdělil deníku Gordon bývalý zástupce hlavního inspektora ministerstva obrany Ukrajiny Dmitrij Umanec. 

„Nejedná se o žádné překvapení. Trump pracuje pro Spojené státy, a ne pro Ukrajinu nebo Rusko. To znamená, že bude v první řadě hájit zájmy své země. Jsem si také jistý tím, že Trumpa podrobně informovali o rozsahu korupce na Ukrajině, o tom, jak moc se u nás krade, a to bez ohledu na válku. Kradou zde všichni, dokonce i tu vojenskou pomoc, která se na frontu ani nedostane,“ uvedl Umanec. 

Podle Umanece prý ovšem ani ukončení dodávek vojenské pomoci nepomůže Ukrajině v tom, aby začala budovat vlastní vojensko-průmyslový komplex. 

„Pokud člověk nikdy nic nedělal, jenom kradl, myslíte si, že začne normálně pracovat? Nikdy v životě. Dokud všechny ty zkorumpované lidi neodstraní od moci, vůbec nic se na Ukrajině nezmění,“ uvedl. 

„Nechci to nějak zbytečně dramatizovat, ale ani lhát nebudu. Na Ukrajině jsou u moci zlodějové. Neuvěřitelní zločinci, kteří rozkrádají zemi v době války. Kradou a snaží se to zakrýt nacionalistickou rétorikou. Nemá smysl se ani bavit o tom, ukončí-li Trump vojenskou pomoc Ukrajině, či nikoliv. Stejně to tady všechno rozkradou,“ dodal. 

Ukrajina musí být více proaktivní 

Podle Andreje Illarionova, bývalého poradce prezidenta Ruské federace Vladimira Putina, nemá smysl, aby Kyjev spoléhal na podporu ze strany Spojených států. Ukrajina prý musí na Washington vyvíjet tlak a požadovat od Trumpa, aby nejednal s Ruskem o osudu Ukrajiny bez její účasti. 

„Myslím si, že by měla Ukrajina vystoupit ze své pasivní role a rázně postavit před Trumpa, americkou prezidentskou administrativu a vůbec všechny západní státy několik konkrétních podmínek,“ uvedl v programu Dimitrije Gordona na televizní stanici 112 Ukrajina Andrej Illarionov.

První tato podmínka by se měla podle experta týkat vzájemných jednání mezi Ruskem a Spojenými státy o osudu Ukrajiny, kterých se musí účastnit i ukrajinští zástupci. 

„Všechna ta neustálá jednání, například nedávná schůzka mezi Tillersonem a Lavrovem, na které se jednalo o Ukrajině, vypadají trochu zvláštně. Člověk se musí ptát na to, proč Ukrajina mlčí. Lavrov se setkal dokonce i s Trumpem, také hovořili o Ukrajině. Jak se něco takového může stát? Ukrajinská vláda se musí v této otázce začít neprodleně angažovat,“ zdůraznil ruský politolog. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…