Trump zaplatí strašlivou cenu za opuštění Kurdů, varoval Kmoníček

12. 10. 2019 17:45

Americký prezident Donald Trump podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka ztrácí svým postojem k turecké ofenzivě na severu Sýrie domácí i mezinárodní body. Za opuštění kurdského spojence prý zřejmě zaplatí strašlivou cenu. „Islámský stát může metastázovat,“ varuje Kmoníček v rozhovoru pro Lidové noviny.

Trump zaplatí strašlivou cenu za opuštění Kurdů, varoval Kmoníček
Foto: Vít Hassan
Popisek: Hynek Kmoníček na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha

Šéf Bílého domu se podle Kmoníčka pokouší smířit dva nesmiřitelné požadavky dvou různých částí své voličské základny. Jedna z nich žádá odchod USA z oblasti Blízkého východu, druhá naopak zvýšení a optimalizaci amerického vlivu tamtéž.

Pro amerického prezidenta je podle jeho mínění důležitější předvolební kampaň. Jedna z mála věcí, která by však mohla prohrát Donaldu Trumpovi nadcházející volby, je ale vojenský konflikt v zahraničí s americkou účastí. „Právě příliš rychlým odchodem z přecitlivělých oblastí se USA mohou paradoxně do takového válečného konfliktu dostat,“ myslí si Kmoníček.

Prezident Trump teď prý bude muset v čase blížící se předvolební kampaně začít podnikat jenom takové kroky, které na Blízkém východě alespoň udrží status quo. Probíhající turecká vojenská operace to přesně ukazuje. „Odchod amerických vojáků z kritické oblasti sice umožní tureckou vojenskou akci, ale jen pokud se tato omezí na několikakilometrové pásmo kolem hranic. Jakmile by začalo docházet k výrazným ztrátám civilistů, případně by se do akce zapojil Írán apod., mohla by být situace na Blízkém východě podobně výbušná jako v roce 1914,“ varuje.

Rozhodně tím Trump nezískává více spojenců na domácí ani zahraniční politické scéně. „Myslím, že za opuštění kurdského spojence zaplatí strašlivou cenu, kterou hodně podcenil. Jsou věci, které prostě praví republikáni neodpouštějí, a tohle je jedna z nich,“ dodává.

Kurdové by mohli také přestat hlídat zajatce, bojovníky Islámského státu. I když Islámský stát jako myšlenka nikdy nezanikl, nemyslí si velvyslanec, že by se v nejbližší době obnovil ve své fyzické formě. „Hrozí však jeho mutace a metastáze do mnoha podobně motivovaných ohnisek a skupin, které by se mohly začít přenášet do Evropy jako nejbližšího okolí oblasti,“ uzavírá Kmoníček, s tím, že to je pro nás v Evropě kritické, a proto právě tenhle aspekt všichni dlouhodobě sledují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

20:36 Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následný…